زمان انتشار: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۹ تير ساعت 09:12 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۸/۴/۱۹ ساعت 09:53    تعداد بازدید: 41    کد مطلب: 81560

دکتر صادق جلیلی، مدیر درمان تأمین اجتماعی استان خوزستان
تأمین اجتماعی حق شهروندان است


سابقه تأمین اجتماعی در ایران، بصورت کلی، نزدیک به یک قرن است و بیش از 65 سال است که از تصویب قانون بیمه های اجتماعی کارگران در ایران می گذرد.
هرچند که علیرغم تلاش و اهتمام کارگزاران دولت جمهوری اسلامی ایران، هنوز هم جمع کثیر و قابل توجهی از مردم فاقد پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند ولی خوشبختانه سعی و تلاش مجدانه و همت بلند دست اندرکاران و مسئولان ذی صلاح و ذی مدخل و بطور اخص مسئولان حوزه رفاه و تأمین اجتماعی بر آن است تا با الهام از تاکید و تصریح قانون اساسی نسبت به توسعه و بسط و گسترش پوشش تأمین اجتماعی برای آحاد جامعه، خاصه بخش محروم اقدام گردد.
بدیهی است برای تحقق این مهم و اجرایی شدن اصل قانون اساسی و موفقیت در این عرصه، توجه به شاخص ها و زمینه های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی لازم و ضروریست. چرا که لازمه موفقیت کشور در مقوله تأمین اجتماعی و اجرایی شدن این رسالت بزرگ، در گرو، ایجاد منابع و تضمین درآمدهای مالی و جلوگیری از کاهش و یا قطع درآمدها و نیز صیانت از نیروهای مولد و سرمایه انسانی و ایجاد امنیت و آرامش خاطر افراد تحت پوشش است. امروزه طبق تعریف مدرن در دنیای جدید، تأمین اجتماعی حق شهروندان است، نه تکلیف فردی و اخلاقی. بنابراین برای پوشش بیمه ای جامعه و عملیاتی شدن این امر مهم، هم دولت و شرکتهای خصوصی و هم سازمانهای عمومی غیردولتی وظیفه دارند که در این عرصه گام نهاده و وظایف خود را انجام دهند. البته اگر چه تأمین اجتماعی از پدیده های دنیای مدرن امروز است و دولت ها برای تاسیس تأمین اجتماعی تلاش می کنند و به عبارتی رشد دموکراسی به تسهیل و تسریع رشد تأمین اجتماعی منجر شده است ولی تأمین اجتماعی در دین اسلام همیشه مورد عنایت و توجه خاص بوده است و در آیات و احادیث و فقه اسلامی تأمین اجتماعی بصورت ویژه مورد بحث قرار گرفته است.
اسلام از 14 قرن قبل رسیدگی و مراقبت از بیماران و اسیران و حمایت از زندانیان و زنان بی سرپرست و زنان باردار و مادران و کودکان و بالاخص کودکان استثنایی را مطرح کرده و در این خصوص اصول و کلیاتی دارد و این اصول و کلیات و دستورات و تکالیف، تماما برای حمایت از انسانها و جامعه بشری است. فلذا در نظام جمهوری اسلامی که حکومت بر مبنای دین و دستورات فقهی و شریعت اسلامی است پر واضح است کارگزاران و دست اندرکاران وظیفه خطیر و سنگینی در خصوص پوشش تأمین اجتماعی جامعه دارند . البته ناگفته پیدا است که نظام جمهوری اسلامی به اهمیت و ضرورت تأمین اجتماعی واقف است و برای تحقق این آرمان تلاش نموده و برای رسیدن به آن به درستی انگشت بر حل مشکل سیستم اقتصادی کشور  گذاشته است تا در جهت دادن به اقتصاد کشور به سمت رشد و رونق اشتغال و پیشرفت و تعالی تولید، زمینه ساز پوشش تأمین اجتماعی برای آحاد جامعه باشد و بدون شک گامهای مؤثری در این زمینه برداشته شده و نامگذاری سالهای اخیر توسط مقام معظم رهبری حول محورهای تولید و اشتغال و اقتصاد مقاومتی بیانگر تلاش ارکان دولت و حاکمیت برای حمایت از افراد جامعه در مقابل، پریشانی های اجتماعی و اقتصادی و بیماری و سالمندی و حمایت در برابر آسیب های اجتماعی است و سازمان تأمین اجتماعی به عنوان اولین و بزرگترین سازمان بیمه ای کشور می تواند در تأمین امنیت اجتماعی و آسودگی خاطر جامعه  و تأمین نیاز افراد در حوزه های بهداشتی/ درمانی و حمایت در برابر حوادث غیرمترقبه و تحکیم بنیان خانواده ها نقش اساسی ایفا نموده و گامهای بلند ومؤثری در این راه بردارد و البته خواست و تلاش همه مسئولان برای رسیدن به همین هدف است و انصافاً به موفقیت های قابل قبولی نیز دست یافتند البته اگر چه تا آن نقطه مطلوب و ایده آل هنوز فاصله است.
  فاصله ای که نظام تأمین اجتماعی با مجموعه ای از سازوکارهای اجتماعی، اقتصادی و اداری که در اختیار دارد باید در یک تعامل اجتماعی فراگیر با سایر بخش ها، خدمات ارائه دهد تا به جلوگیری یا کاهش خسارتها و پیامدهای زیانبار به اقشار جامعه و فراهم شدن امنیت اجتماعی و آسایش و آرامش خاطر جامعه بینجامد.
بنابراین با توجه به تعریف نوین تأمین اجتماعی در دنیای جدید و دیدگاه اسلام در این خصوص می توان گفت که تأمین اجتماعی از سیاست و نظام سیاسی جدا نیست و نمی توان آن را پدیده ای صرفا اجتماعی دانست. با این برداشت و رویکرد صحیح اگر دموکراسی را نظام سیاسی ای بدانیم که از طریق جلب مشارکت در فرایند تصمیم گیری، حداکثر ظرفیت عقل و خرد جمعی و قدرت و امکانات را به کار می گیرد تا با حمایت و  دست گیری از آحاد جامعه ظرفیت ویرانی و خسارت را در جامعه کاهش دهد آنگاه می توان نقش تأمین اجتماعی را زمینه ساز دموکراسی قلمداد کرد.

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha