زمان انتشار: ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ساعت 07:53 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۸/۳/۱ ساعت 11:37    تعداد بازدید: 39    کد مطلب: 79697

سرپرست شعبه یک تامین اجتماعی سمنان:
تعامل با شرکای اجتماعی در تقویت تصمیم گیری ها موثر است
توجه به امرخدمات و تعهدات در بسترهای غیرحضوری درتمامی حوزه های سازمان تامین اجتماعی ازبرنامه های استراتژیک است.


ملاک و معیار علمی و اصولی برای ارزیابی کارکرد و عملکرد سازمان‌های بیمه‌گر اجتماعی و مدیران و متولیان آنها "پایدارسازی مالی و تعادل بخشی تعهدی بین‌النسلی" است. بدین معنا که ماحصل کارکرد و عملکرد یک سازمان بیمه‌گر اجتماعی و مدیران و متولیان آن بایستی منجر به حفظ و ارتقاء پایداری مالی، توان مالی و حفظ تعادل بین منابع و مصارف بصورت "تعهدی" و "بین النسلی" (حداقل سه نسل و حدود ٧٥ سال یعنی مستمری بگیران فعلی، بیمه شدگان فعلی و مستمری بگیران آتی) شود که براساس تمامی محاسبات بیمه‌ای انجام شده، سازمان تأمین اجتماعی سال ها است از این شاخص عبور کرده است. از جمله چالش های پیشروی سازمان می توان به موارد زیر اشاره نمود.
 فقدان پایداری مالی به سبب عدم تعادل منابع و مصارف و برهم خوردن تنظیم ورودی‌ها و وخروجی‌ها و کسری نقدی و تعهدی از مهمترین چالش های سازمان است. مدیریت و ساماندهی بهینه منابع و مصارف و ایجاد تعادل بین آنها، تنظیم ورودی‌ها و خروجی‌ها و بهینه سازی نظام تصمیم سازی، تصمیم گیری و اجرایی بر مدار اصول و محاسبات بیمه‌ای یکی از راهکارهای اساسی خروج از  بحران است.
 از چالش های دیگر، روند رو به رشد و انباشت بدهی های دولت در اثر تصویب و تداوم اجرای قوانین و مقررات است که بار مالی، تعهدی و بین النسلی را برای سازمان به ارمغان می آورد و این در حالی است که در مقابل این فشارهای وارده، قوانین و یا بودجه های سنواتی برای سازمان لحاظ نمی‌شود. راهکار آن پیشگیری از تصویب قوانین و مقررات جدید فاقد محل تأمین بار مالی بصورت پایدار و تعدیل و اصلاح تدریجی قوانین و مقررات تعهد آور قبلی و طراحی و اجرای راهکارهای بازپرداخت مطالبات است.
 قدمت قوانین و مقررات و عدم انطباق آنها با شرایط روز کشور و متغیرهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی موجود که نیازمند روزآمدسازی قوانین و مقررات و سازگارسازی آنها با اقتضائات و الزامات حاکم بر کشور و محیط کسب و کار است. استفاده بموقع و مکفی از پیشرفت‌های فناوری ارتباطات و اطلاعات (ICT) و ظرفیت‌های فراهم شده در فضای مجازی جهت شکل دهی تامین اجتماعی الکترونیک بمنظور ایجاد دسترسی سریع و آسان ذینفعان به خدمات در افزایش رضایتمندی مخاطبین موثر است.

در ادامه گفتگویی با امیر عرب سرپرست شعبه یک تامین اجتماعی سمنان داریم که مشروح آن را در زیر می خوانید:
١- چالش های سازمان را تشریح کنید.

• چالش هایی چون مشکل نقدینگی، بازنشستگی پیش از موعد، مصوبات دولت ومجلس و سایر، مراچع بالا دستی که باعث ایجاد بار مالی بر سازمان می گردد. افزایش نرخ بیکاری ، کاهش جمعیت فعال و شاغل، عدم انجام تعهدات دولت را می توان از چالش های سازمان نام برد.  توجه به امر خدمات و تعهدات در بسترهای غیرحضوری در تمامی حوزه های سازمان از برنامه های استراتژیک است.

٢- آیا عوامل محیطی  در خدمت رسانی موثر است؟

محیط و چیدمان اداری و مبلمان درست، می تواند باعث کاهش ازدحام و خدمات رسانی بهتر به مراجعین گردد. همچنین آرامش خاطر همکاران و مراجعین را نیز به دنبال خواهد داشت. تا مادامی که بستر فرآیند سیستمی ارائه خدمات غیر حضوری و اینترنتی به شکل کامل و صحیح فراهم نگردد و کاهش ملموس حضور مراجعین در شعبه را به همراه نداشته باشد کاهش نیروی انسانی و کسری کادر، می تواند یکی از عوامل مهم فرسایش جسمی و روحی کارکنان باشد که باید به عنوان تهدید به آن توجه شود.

٣- برنامه های شما در خصوص منابع انسانی چیست؟
توجه به امور فرهنگی و معنوی کارکنان، تشکیل کلاس های آموزشی جهت ارتقاع معلومات سازمانی پرسنل، تلاش در جذب نیروی انسانی کارآمد وجوان، کمک به حل مشکلات مالی پرسنل در زمان و مواقع لازم، انتخاب کارمند نمونه با توجه به آیتم های مورد نیاز سازمان (عملکردی) و توجه به نظرات ارباب رجوع در تعیین کارمند نمونه و دقت در انتصابات بر اساس شایسته سالاری و سنجش میزان توانمندی افراد بسیار مهم و ضروری است و انتخاب افراد اصلح و شایسته در میزان رضایت مندی و تکریم ارباب رجوع بسیار حائز اهمیت می باشد.

هر یک از کارکنان باید به صورت مستمر با مطالعه و کنکاش در دستورالعمل ها و بخشنامه های سازمان نسبت به ارتقا سطح علمی و دانش سازمانی کوشا باشد. از طرفی رشد فناوری ها و سیستم ها به طور چشمگیری رو به فزونی است و لازم است هر یک از کارکنان متناسب با این پیشرفت خود را رشد دهد تا بتوانیم نیاز جامعه و سازمان را به بهترین نحو  پوشش دهیم.

٤-  اهداف و اولویت های کاری و برنامه عملیاتی را تشریح کنید.
 اهتمام و توجه به اهداف و شاخص های تعیین شده بابت سه ماهه اول سال ٩٨، انجام بازرسی های پی در پی در خصوص کشف اشتغال، کنترل قالیبافان به صورت مستمر و دوره ای، افزایش و رشد بیمه شدگان فاقد کمک دولت و بیمه های خاص تلاش در راستای پایداری آنها (از طریق اطلاع رسانی و تبلیغات گسترده)، به روزرسانی امورات معوقه شعبه و آماده سازی پرونده ها به منظور اسکن اطلاعات (پرونده الکترونیک)، تلاش به منظور تحقق برنامه های تدوین شده سازمان (بودجه ابلاغی و ... ) از جمله این برنامه هاست.

٥-  نحوه تعامل با شرکای اجتماعی و ذینفعان درون و برون سازمانی را چگونه ارزیابی می کنید؟
 تعامل با شرکای سازمان (بیمه شدگان، کارفرمایان) می تواند نوع تصمیمات و حتی در برخی موارد اصلاح قوانین را بهبود بخشد. این مهم منجر به کارآمدتر شدن خدمات ارائه شدن و نیز ارتقا رضایت شرکای سازمان می گردد. استفاده از نقطه نظرات کارفرمایان و درک متقابل مشکلات پیش روی آنها و نیز به کارگیری طرح های تشویقی برای کارفرمایان خوش حساب، همچنین همسان سازی نرخ حق بیمه تعیین شده برای کارفرمایان (حذف معافیت کمک دولت) نیز جهت بهبود تعاملات راهگشا خواهد بود.

تهیه و تنظیم: حسینعلی جمال، رئیس و کارشناس ارشد روابط عمومی اداره کل سمنان


 

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha