زمان انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۱ بهمن ساعت 08:30 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۱۱/۲۱ ساعت 08:48    تعداد بازدید: 74    کد مطلب: 74496

داریوش صالحپور، مدیرکل تامین اجتماعی شهرستان های استان تهران
نقش سارمان تامین اجتماعی در تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی


عدالت اجتماعی؛ بُعد اجتماعی و سیاسی عدل انسانی و فردی و به عبارتی نمود عینی و مجسّم عدالت تامّ در درون جامعه و در مناسبات ارادی افراد بشر است؛ مصادیق آن را در قالب کنش‌های اجتماعی، گروهی، تصویب و اجرای قوانین، مقررّات، خدمات، توزیع، مصرف، مشروعیّت، مشارکت مردمی، و غیره تجلی می‌یابد. این باور همگانی وجود دارد که روابط و مناسبات افراد و گروه‌ها، قوانین و مقررّات جامعه و هم‌چنین خدمات نهاد‌های اجتماعی باید عادلانه باشند. مقرّرات و الزامات اجتماعی آنگاه از مشروعیت برخوردارند، که یا با عدالت انطباق داشته باشند و یا براساس آن بوجود آمده باشند و برمبنای آن نیز اجراء شوند. عدالت نه تنها در مورد فرد و کنش فردی؛ بلکه در مورد جمع و رفتار جمعی نیز معیار و ملاک است.
مسأله قسط و عدل از دیرزمان اساسی‌ترین مسأله‌ها و مهم‌ترین آرمان آدمی در کره خاکی بوده است و از موضوعاتی است که هر اندیشمندی آن را مورد توجه قرار داده است. عدالت فضیلتی است که تحوّل جوامع بشری منوط به آن بوده است و این فضیلت در وجود انسان به عنوان فرد، استقامت و اعتدال را می‌آفریند و در جوامع بشری نیز مولد استقامت، برابری، اعتدال و آزادی است. فقدان این عدالت در اجتماع باعث پیدایش تبعیض، ستم، فساد و عدم وفاق عمومی می‌شود و چنین جامعه‌ای از فضیلت، وفاق و همبستگی فاصله می‌گیرد و به سوی گسست و اضمحلال پیش می‌رود.
اما نکته مهم این است که تکیه بر مفاهیمی چون عدالت، آزادی، برابری، جامعه مدنی و ... هنگامی مورد قبول و مؤثر واقع می‏شود که با در نظر گرفتن شرایط اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جامعه، زمینه ‏های اجرا و عملی شدن بیشتری برای آن‌ها فراهم شود. بی‏ تردید، اهتمام به تبیین یا بیان راه‌کارهای تحقق عدالت اجتماعی مهم ترین نکته قابل تامل است.
کوتاه‏ترین و باصرفه ‏ترین راه برای دست‏یابی به عدالت اجتماعی، وجود سمن ها یا سازمانهایی است که نهاد آنان مزین به ملکه عدالت شده است و راه پر پیچ و خم نیل به عدالت جمعی را به دور از دغدغه شیوه‏ های دولتها و ارگانهای پیچیده امروزی طی می‏ نمایند تا به هدف اصلی خود یعنی خدمتگزاری باشد.
سازمان تأمین اجتماعی به عنوان یک سازمان بیمه گر عمومی غیردولتی، با پوشش بیش از نیمی از جمعیت کشورمان من جمله بیمه کارگران روز مزد، حقوق‌بگیر و پوشش اختیاری صاحبان حرفه و شغل‌های آزاد و خانواده های آنان است که نقش بسیاری در برخورداری از آسایشها و مسائل رفاهی امروز و فردایشان دارد و خواهد داشت.
در جامعه اسلامی، تامین اجتماعی وسیله ای است مهم برای نیل به اهداف متعالی اسلام، اهدافی که در عدالت اجتماعی و فرهنگ جامعه ظهور و بروز می کند، فلذا سازمان تامین اجتماعی شرکای خود را مانند  اعضای خانواده می بیند و نسبت به آنها احساس اخوت، ایثار، تقوا و مسئولیت می کند.
دستاورد تامین اجتماعی، امنیت اجتماعی و روانی جامعه است، همانند برقراری عدالت اجتماعی و اقتصادی در یک جامعه که در ارتباط با رفتارهای افراد آن جامعه نسبت به یکدیگر معنا پیدا می کند، حال اینکه بیمه شدن افراد به امنیت اجتماعی در کشور کمک می کند و آرامش روانی در پی خواهد داشت. براساس آمارهای اخذ شدهدر شهرهایی که پوشش بیمه‌ای تامین اجتماعی بیشتر است، آسیب‌های اجتماعی کمتری را نیز شاهد هستیم. این حق استفاده همگان از خدمات تامین اجتماعی است که در اعلامیه حقوق بشر به این مضمون" هر کس به عنوان یک عضو جامعه حق تأمین اجتماعی را دارد و مجاز است به وسیلة مساعی و همکاری بین المللی، حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود را که لازمة مقام و رشد و نمو آزادانة شخصیت اوست، در نظر گرفتن سازمان و منابع هر کشور به دست آورد"به آن اشاره شده است، با توجه به متن باید گفت ما می توانیم با حمایت و گسترش پوشش‏ های بیمه ‏ای و حمایتی سازمان تأمین اجتماعی سبب افزایش امید به زندگی، بهبود وضعیت و کیفیت زندگی افراد، افزایش سطح فرهنگی و بهداشتی، کاهش فقر و متعادل نمودن توزیع درآمد، کاهش ریسک و نااطمینانی نیروی کار در سال‏های آتی (بازنشستگی) و تأثیر کلی آن در عرصه ‏های مختلف زندگی (اقتصادی ـ اجتماعی)می شود باشیم، این مهم هم فقط با همدلی، هم زبانی، هم یاری و عرق به خدمتگزاری حاصل خواهد گردید.

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha