زمان انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۵ مهر ساعت 14:47 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۷/۱۵ ساعت 14:47    تعداد بازدید: 121    کد مطلب: 66761

حسین حبیبی، دبیر کانون شورای اسلامی کار استان تهران
استقلال تامین‌اجتماعی باید تحت هر شرایطی حفظ شود


ما کارگران خواستار این هستیم که همواره سازمان تامین‌اجتماعی به‌عنوان یک نهاد مستقل اداره شود، بنابراین ما باید از منظرهای مختلفی به موضوع تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نگاه کنیم. یکی از این موارد مهم که نباید فراموش شود، بحث استقلال سازمان تامین‌اجتماعی است.
تامین‌اجتماعی، سازمانی است که بر اساس اراده کارگران برای بیمه‌کردن خود جهت بهره‌مندی از خدمات رفاهی و درمانی در دوران بازنشستگی، تاسیس شده است. بنابراین ماهیت چنین سازمان بیمه‌گری، متفاوت با سازمان بیمه‌گری است که دولت منابع آن را تامین می‌کند. در واقع سازمان تامین‌اجتماعی سازمانی است که عده‌ای از شرکای اجتماعی مثل کارگر و کارفرما در آنجا جمع شده‌اند و درصدهایی از حقوق خود را کسر می‌کنند و در این سازمان، اندوخته تا در آینده از آن بهره‌مند شوند.اصل29 قانون‌اساسی می‌گوید، رفاه و تامین‌اجتماعی وظیفه دولت است و بدیهی است سازمان تامین‌اجتماعی مشمول این قانون نیست، زیرا تامین‌اجتماعی، یک نهاد دولتی نیست. اگر سازمان تامین‌اجتماعی با رویکردی که الان دارد، بخواهد به سمت وزارتخانه‌شدن پیش برود، در آن صورت تمام منابع کارگران که از حقوق آن‌ها  کسر شده، در این جهت مصرف می‌شود که دولت بتواند اصل29 قانون‌اساسی را اجرا کند که ما با این موضوع به‌شدت مخالفیم.
سازمان تامین‌اجتماعی تا به حال بارها طعم عدم استقلال را چشیده است. این سازمان، مدتی تحت سیطره وزارت بهداشت بود و مدتی هم زیر نظر وزارت کار فعالیت کرده است. همین باعث شده که این سازمان در طول دوره‌های مختلف، محیطی برای دست‌اندازی سیاستمداران باشد تا هر جور که مایل‌اند با این سازمان رفتار کنند. از این نظر که سازمان تامین‌اجتماعی برای کارگران و بیمه‌شده‌هاست، در نتیجه منابع آن هم باید برای کارگران و بیمه‌شده‌ها مصرف شود و هر اقدامی که بخواهد این اصل را خدشه‌دار کند، مورد قبول شرکای تامین‌اجتماعی نیست.
ما دنبال این هستیم که سازمان تامین‌اجتماعی با احیای شورای عالی تامین‌اجتماعی توسط شرکای اجتماعی و به شکلی مستقل اداره شود، اما در غیر این صورت اگر تحت هر شرایطی، رفاه و تامین‌اجتماعی به‌عنوان یک وزارتخانه مطرح شود و این استقلال به رسمیت شناخته نشود، تلقی جامعه کارگری این خواهد بود که این سازمان یک دستگاه اجرایی و کاملا تحت‌نظر دولت خواهد بود.

منبع: هفته نامه آتیه نو شماره 172
 

به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha