زمان انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۵ مهر ساعت 14:39 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۷/۱۵ ساعت 14:38    تعداد بازدید: 129    کد مطلب: 66758

حمیدرضا امامقلی‌تبار، بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور
شرکای اجتماعی خواستار سه‌جانبه‌گرایی هستند


سازمان تامین‌اجتماعی با تحت‌پوشش داشتن بیش از نیمی از جمعیت کشورمان که تامین 90درصد منابع این سازمان را متقبل شده‌اند، سازمانی مردم‌نهاد است که در ایران و برخلاف سایر کشورها، توسط دولت مدیریت و سازماندهی می‌شود. در حالی که اصل44  ابلاغی مقام معظم رهبری، دولت‌ها را به کاهش فعالیت‌های دولت و انتقال مالکیت خود به آحاد جامعه در جهت رعایت عدالت اجتماعی تشویق می‌‌کند، اما متاسفانه با اینکه مالکیت این سازمان متعلق به اقشار جامعه است، هنوز هم دولت داعیه مدیریت آن را در داشته و دارد.
نکته حائز اهمیت این است که متاسفانه مالکان اصلی این سازمان، نقش تعیین‌کننده‌ای در مدیریت آن ندارند. گواه این موضوع هم ترکیب نامتوازن و اکثرا دولتی ارکان عالی مدیریتی و نظارتی است که از گذشته تاکنون، این سازمان غیردولتی را با بحران‌های مختلفی مواجه کرده است. به اعتقاد کارگران و کارفرمایان، سهیم بودن در تصمیم‌ها و برنامه‌ریزی‌های سازمان تامین‌اجتماعی، جزء مطالبات بحق و مشترک شرکای اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی قلمداد می‌شود و برای اصلاح آن پافشاری می‌کنند.
مواردی از جمله افزایش مطالبات دولت به سازمان، فزونی مصارف بر منابع و استقراض از بانک‌ها و تحمیل هزینه‌های مالی به آن، کاهش راندمان و بهره‌وری شرکت‌های سرمایه‌گذاری گروه شستا، عدم برقراری عدالت اجتماعی بین بیمه‌شدگان و کارمندان سازمان و... از جمله مسائلی هستند که امروزه سازمان تامین اجتماعی سخت با آن دست به گریبان است.‌در این شرایط که کارگران و کارفرمایان در اصلاح نظام ساختار رفاه و تامین‌اجتماعی پافشاری دارند، بر این باورند که اگر دست روی دست بگذارند، در آینده نه‌چندان دور چیزی جز یک سازمان تامین‌اجتماعی ورشکسته برجای نخواهد ماند، بنابراین شرکای اجتماعی تامین‌اجتماعی در صورت تشکیل وزارت رفاه،، خواستار اصلاح ساختار و برقراری سه‌جانبه‌گرایی با رای و مشارکت مساوی دولت و شرکای اجتماعی در برنامه‌ریزی‌های سازمان هستند. البته این موضوع را نباید فراموش کرد که ثبات در مدیریت تامین‌اجتماعی در این دولت به ‌خوبی صورت گرفته، اما همچنان مشکلات و دغدغه‌های مالکان سازمان پابرجا مانده است، زیرا کمافی‌السابق برخی دخالت‌ها از بیرون سازمان به‌ واسطه برخی سهم‌خواهی‌ها همچنان بر پیکره این سازمان مردم‌نهاد، تنیده شده است. حال که زمان معرفی وزیری جدید بر مسند وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سوی ریاست محترم جمهور رسیده است، یادآوری کنیم که اصلاح ساختار تامین‌ اجتماعی، مهم‌ترین دغدغه مالکان سازمان است و کارفرمایان و کارگران به شکل شایسته‌تری می‌توانند در صیانت از منابع این سازمان، نقش داشته‌ باشند.

منبع: هفته نامه آتیه نو شماره 172
 

به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha