زمان انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۵ مهر ساعت 14:31 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۷/۱۵ ساعت 14:45    تعداد بازدید: 250    کد مطلب: 66755

مدیرکل درمان غیرمستقیم:
سالمندان نیازمند توجه ویژه در بهداشت و درمان هستند
مدیر کل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه سالمندان نیازمند توجه ویژه در بهداشت و درمان هستند، گفت: حمایت‌های اجتماعی و اقتصادی از این قشر فراتر از نیازهای جمعیت فعال کشور است.


به گزاش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجماعی، دکتر محمد خلخالی در مراسم روز سالمند که در مرکز همایش‌های رازی برگزار شد، اظهار داشت: جمعیت سالمند در کشور حدود 8 میلیون نفر است که از این تعداد، 72 درصد ساکن شهرها و مابقی ساکن روستاها هستند.
وی افزود: حدود 65 درصد از سالمندان، تحت پوشش سازمان‌ها و صندوق‌های بیمه‌ای، حدود 22 درصد، مستمری‌بگیر تامین اجتماعی، نزدیک به 11 درصد، مستمری‌بگیر صندوق بازنشستگی کشوری و حدود 22 درصد، مورد حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند.
دکتر خلخالی در ادامه به تبیین مبحث طب پیشگیری این رده سنی پرداخت و گفت: خدمات پیشگیرانه به طور کلی شامل؛ غربالگری، مشاوره، ایمن‌سازی و کموپروفیلاکسی (پیشگیری شیمیایی) هستند.
وی افزود: در غربالگری باید به دنبال تشخیص بیماری‌ها یا درگیری‌هایی نظیر فشارخون، کانسر، کولورکتال(دستگاه گوارش تحتانی)، اختلال در چربی خون، کاهش بینایی و شنوایی و پوکی استخوان در افراد سالمند بود و با شناسایی شروع به درمان کرد و از عوارض ناشی از اینگونه بیماریها جلوگیری کرد.
وی با بیان این که سالمندان باید حداقل سالی یک بار در خصوص رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی، پیشگیری از جراحت و محافظت از خود، ترک سیگار و مراقبت دندانی مشاوره بگیرند، افزود: برنامه ایمن سازی در مورد این گروه سنی باید در خصوص آنفلوانزا، پنومونی(ذات الریه) و کزاز  انجام گیرد و در موارد شیوع آنفلوانزا با توصیه پزشک داروی مناسب تجویز  و با روش پیشگیری شیمیایی، روند بیماری گرفته شود.
دکتر خلخالی ادامه داد: همچنین خدماتی ممکن است در راستای پیشگیری در مورد دیابت، بیماری‌های تیروئید، دمانس (زوال عقل)، افسردگی، پوکی استخوان(بانوان)، سرطان پروستات(مردان) و سرطان پوست نیاز باشد، حسب ضرورت به سالمندان ارائه شود. علاوه بر اینها توصیه می‌شود برای افرادی با ریسک بیماری‌های قلبی عروقی، آسپرین مصرف شود.
مدیرکل درمان غیر مستقیم خاطر نشان کرد: با این خدمات امید است که سالمندان با روش‌های پیشگیری آشنا شوند و از لحاظ عملکردی سالم‌تر و مستقل تر باشند.
وی با بیان اینکه با سالمندانی قویتر و سالم‌تر، جامعه شاداب‌تر می‌شود، تصریح کرد: با حمایت از اقدامات پیشگیرانه، بیماری‌ها و ناتوانی‌های این گروه کمتر شده و سازما‌ن‌ها و صندوق‌های بیمه‌گر پرداخت کمتری بابت بیماری خواهند داشت و با توان بیشتر امکان خدمت‌رسانی بهتر را دارا خواهند بود.

 

به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha