زمان انتشار: ۱۳۹۷ دوشنبه ۹ مهر ساعت 09:07 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۷/۹ ساعت 09:11    تعداد بازدید: 281    کد مطلب: 66436

دکتر محمدرضا جعفریان، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی
خدمت رسانی به سالمندان از افتخارات بزرگ سازمان تامین اجتماعی است


وجود پیران سالخورده بین شما باعث افزایش رحمت و لطف پروردگار و گسترش نعمتهای الهی بر شماست.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

سالمندان در فرهنگ ایرانی- اسلامی ما، از ارزش اجتماعی والایی برخوردارند. آیات و روایات بسیاری در دین مبین اسلام، تاکید فراوانی بر تکریم سالمندان نموده اند. آموزه های اسلامی به ما خاطر نشان می سازند که سالمندان، جوانی و طراوت خود را برای ما هزینه نموده اند و اگر ما نیز تمام داشته های خود را در اختیار آنان قرار دهیم، کار زیادی نکرده ایم. سالمندان در فرهنگ ما، برکت خانه ها هستند و هر خانه ای که از این نعمت برخوردار باشد می تواند از تجربیات گرانقدر این عزیزان در ابعاد مختلف زندگی بهره مند باشد و مشاهدات اجتماعی بر این صحه می گذارند که خانواده های برخوردار از وجود این عزیزان، به آسیبهای اجتماعی کمتری دچار می شوند.
سالمندی، ضمن داشتن جایگاهی ارزشی، از پدیده های است که نیازمند مراقبت خاص نیز می‌باشد. یک سالمند، زمانی می تواند کاملا در خدمت خانواده و عزیزانش باشد که خود، از سلامتی و نشاط لازم برخوردار باشد و لذا حاکمیت بر خود لازم می داند بستر این سلامتی و نشاط را فراهم نماید. طبق گزارش 2010 اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی (ایسا) تا سال 2020 جمعیت بالای 60 سال به یک میلیارد و تا 2050 به دو میلیارد نفر بالغ خواهند شد، یعنی 22 درصد جمعیت جهان در آن سال. همچنین جمعیت کهنسال بالای 80 سال، که در سال 2010 حدود 90 میلیون نفر بوده است در سال 2050 به 400 میلیون نفر بالغ خواهند شد، یعنی 4 درصد جمعیت کل جهان در آن سال. روند افزایشی امید به زندگی و کاهشی نرخ باروری و تغییرات قابل ملاحظه ای که در نرخهای تولد و مرگ بوجود آمده است از عوامل مهم سالمندتر شدن جمعیت جهانی است. بنابراین، در آینده، جامعه‌ای موفق تر خواهد بود که پدیده سالمندی را بهتر درک کرده و برای آن برنامه‌ریزی دقیقتری کرده باشد. جهان آینده، جهانی بهره مند از نیروی کار ارزان و خدمات بهداشتی- درمانی کم هزینه نخواهد بود.
بعد مهم پدیده سالمندی، ارتباط تنگاتنگ آن با تامین اجتماعی است. صندوقهای تامین اجتماعی از این پس، هدف اول این پدیده خواهد بود. بالا بردن میزان سن و سابقه لازم برای بازنشستگی در بسیاری از صندوقها در جهان، مهر تاییدی بر این واقعیت است. امروزه صندوقها توان پرداخت هزینه‌های بیمه شده های خود را، به دلیل کاهش جریان ورودی به صندوق و افزایش جریان خروجی از آن، ندارند.
ما در سازمان تامین اجتماعی افتخار داریم که به جمعیت کثیری از سالمندان عزیز به عنوان بازنشستگان و مستمری بگیران، خدمت رسانی می نماییم و امیدواریم در آینده، بر کمیت و کیفیت این خدمات، روز به روز بیفزاییم و سهمی هرچند اندک، در جبران زحمات این عزیزان داشته باشیم.

به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha