زمان انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۸ مرداد ساعت 12:44 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۵/۲۸ ساعت 12:44    تعداد بازدید: 439    کد مطلب: 64531

مدیرعامل هلدینگ میلاد سلامت در گفت‌وگو با تامین:
بیمارستان‌های هیات مدیره‌ای با 30 درصد صرفه‌جویی اداره می‌شوند
سال گذشته شرکتی به نام «میلاد سلامت تامین‌اجتماعی» تاسیس شد که موضوع فعالیت آن راهبری، سیاستگذاری و نظارت بر شرکت‌ها و موسسات خدمات درمانی است که مالکیت یا اداره امور سهام آنها از سوی سازمان به این شرکت واگذار شده است. بیمارستان ها و مراکز درمانی تابعه این هلدینگ به صورت سنتی در درمان مستقیم مدیریت نخواهند شد، بلکه سازمان تأمین اجتماعی از آنها با تعرفه دولتی خرید خدمت خواهد کرد و به صورت هیات مدیره‌ای اداره خواهند شد. به منظور اطلاع از فعالیت‌های هلدینگ با دکتر عباس جندقی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل «هلدینگ میلاد سلامت تامین‌اجتماعی» گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید.


هلدینگ میلاد سلامت چگونه و با طی چه مراحلی تشکیل شد؟

افتتاح بیمارستان‌های تامین‌اجتماعی به صورت هیات مدیره‌ای تکلیف تبصره بودجه سال 95 سازمان تامین‌اجتماعی است؛ یعنی در بندهای مربوط به درمان در بودجه سالانه سازمان، تکلیف شده بود که بیمارستان‌های هیات مدیره‌ای موجود ساماندهی شوند و به صورت آزمایشی سالانه حداقل 5 بیمارستان هیات مدیره‌ای شود. البته پیش از آن هلدینگ درمان در پوسته یک شرکت شکل گرفته بود، ولی مجموعه هیات مدیره این هلدینگ از 28 خرداد ماه سال گذشته با مصوبه هیات مدیره و ابلاغ مدیرعامل سازمان شکل گرفت.

 بعد از طی تشریفات قانونی و تشکیل هیات مدیره، «هلدینگ میلاد سلامت تامین‌اجتماعی» تاسیس شد که در ابتدا 5 بیمارستان به اضافه یک شرکت، زیرمجموعه آن محسوب می‌شدند که عبارتند از: بیمارستان‌های میلاد در شهرهای تهران، اهواز، ایلام و بیرجند، بیمارستان البرز کرج و یک شرکت دارویی.

 

حالا می‌رسیم به این سوال اصلی که علت تشکیل هلدینگ میلاد سلامت چه بود؟

به دلیل «مدیریت بهینه و اقتصادی بیمارستان‌های هیات مدیره‌ای» که این نکته در تبصره‌های بودجه هم ذکر شده است. ما از زمان شروع به کار هلدینگ، علاوه بر تلاش برای افزایش کیفیت ارائه خدمات به بیماران و ارتقای هتلینگ، به دنبال مدیریت اقتصادی بیمارستان‌ها هم هستیم؛ یعنی به دنبال سود نیستیم، بلکه در پی این هستیم تا خدمات بهتری به بیمه‌شدگان و ذی‌نفعان ارائه شود. برای حصول به این نتیجه، ضمن حفظ استقلال مدیریت شرکتی، این هلدینگ ناظران مالی برای کنترل و مدیریت هزینه‌ها در بیمارستان‌ها مستقر کرده و نتیجه خوبی هم گرفته است؛ کما این که آمارها نشان می‌دهد در بیمارستان‌های هیات مدیره‌ای حداقل 30 درصد در هزینه‌ها صرفه‌جویی شده است. کنترل بر بیمارستان‌های هیات مدیره‌ای زیاد است، چون نه تنها حسابرس داخلی و بازرس قانونی دارند و عملکرد مالی آنها از سوی انجمن حسابرسان کنترل می‌شود، بلکه ما هم در مجمع عمومی هلدینگ بر کارها نظارت داریم و هر جا صورت‌حساب‌های مالی مشکل داشته باشد، آنها را دوباره کنترل و بررسی می‌کنیم. این فرایندها باعث شده تا جلوی بسیاری از هزینه‌های غیرضروری گرفته شود. البته مطلع هستید که بیمارستان‌های هیات مدیره‌ای با تعرفه دولتی و از طریق دفاتر اسناد پزشکی و درمان غیرمستقیم کار می‌کنند؛ یعنی اسناد خدماتی که بیماران دریافت می‌کنند، به دفتر اسناد پزشکی داده می‌شود و همانند درمان غیرمستقیم با آن برخورد می‌شود.

 

نام هلدینگ را بر چه اساسی انتخاب کردید؟

اول این که از نام «هلدینگ میلاد سلامت تامین‌اجتماعی» کاملاً مشخص است که این هلدینگ متعلق به تامین‌اجتماعی است. از طرف دیگر چون بیمارستان میلاد تهران از قبل به برند خدمات درمانی تامین‌اجتماعی تبدیل و در ذهن ذی‌نفعان و شرکای اجتماعی نهادینه شده است و از 20 سال پیش به صورت هیات مدیره‌ای اداره می‌شود. ما با انتخاب این نام، آن را به دیگر اعضا و زیرمجموعه‌های هلدینگ تسری دادیم.

 

نحوه واگذاری بیمارستان‌ها به هلدینگ و هیات مدیره‌ای شدن آنها چگونه خواهد بود؟ اولویت یا روند مشخصی در نظر گرفته شده است؟

مقرر شده است که در افق 1404 معاونت درمان سازمان به عنوان سیاستگذار فعالیت کند و امور اجرایی بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و درمانگاه‌ها به این هلدینگ واگذار شود. با تصویب واگذاری سالانه حداقل 5 بیمارستان ملکی به هلدینگ، سازمان درصدد است بیمارستان‌هایی را که به‌تازگی ساخته شده‌اند یا در حال ساخت هستند، مثل بیمارستان‌هایی در شهرهای اهواز، ایلام، خوی، دزفول و آبادان، واگذار کند. البته برخی بیمارستان‌های قدیمی‌تر هم هیات مدیره‌ای خواهند شد؛ برای مثال ممکن است بیمارستان‌های شهید دکترفیاض‌بخش، هدایت و شهید لواسانی تهران و همچنین بیمارستان‌های استاد عالی‌نسب تبریز، فارابی مشهد، دکتر غرضی اصفهان و ... به هلدینگ پیوسته و هیات مدیره‌ای شوند.

 

 نحوه فعالیت هلدینگ و دریافت هزینه خدمات به چه صورت خواهد بود؟

به ما تکلیف شده که با تعرفه‌های دولتی خدمات بدهیم؛ یعنی سازمان با تعرفه دولتی از ما خرید خدمت می‌کند. می دانیم که هیچ بیمارستانی در سطح کشور نمی‌تواند تنها با تعرفه دولتی کار کند؛ در بیمارستان‌های وزارت بهداشت که تعرفه‌ها دولتی است نه تنها حقوق و دستمزد کارکنان و اعضای هیات‌های علمی آنها را دولت و وزارتخانه می‌دهد، بلکه استهلاک دستگاه‌ها را هم پرداخت می‌کند. لذا با هماهنگی‌های به عمل آمده قرار است سازمان مابه‌التفاوت را در قالب بهای واقعی خدمات و ارتقای هتلینگ به ما بپردازد. ما خودمان را مثل بخش خصوصی می‌بینیم و بر این اساس باید منابع خود را مدیریت و حفظ کنیم.

 

با هیات مدیره‌ای شدن بیمارستان‌ها، در وضعیت نیروی انسانی آنها تغییری ایجاد می‌شود؟ 

ما چون به‌اصطلاح شرکتی هستیم، طبق قانون شرکتی، باید نیروهای ما قراردادی باشند و از آنجا که هیات مدیره سازمان به مدیرعامل تکلیف کرده است تا واگذاری بیمارستان‌ها به هلدینگ سلامت را تسریع و زمان واگذاری‌ها را اعلام کند، تصور می‌کنم تحول عظیمی در نیروی انسانی بخش درمان ایجاد می‌شود.

در بیمارستان‌های تازه تاسیس، نیروهای شرکتی جذب می‌کنیم، ولی در بیمارستان‌های فعال فعلی، نیروهای موجود را حفظ می کنیم، اما از نیروی انسانی استفاده درست و بهینه خواهیم کرد. در کل سیاست ما این است که نیروهای ما شرکتی باشند تا دستمان در جذب نیروهای متخصص، مجرب و زبده باز باشد که البته این کار را حتماً از طریق آزمون، اعلام دو تا سه برابر ظرفیت و مصاحبه و بومی گزینی انجام خواهیم داد؛ کما این که در شهر خوی بین 4 هزار متقاضی، آزمون برگزار، بومی گزینی و دو برابر ظرفیت اعلام قبولی کردیم و اکنون در حال انجام مصاحبه هستیم. در حقیقت به دنبال این هستیم تا نیروهایی جذب کنیم که خدمات عالی و ویژه به ذی‌نفعان و خدمت گیرندگان تامین‌اجتماعی بدهند.

 

در هیات مدیره‌ای شدن بیمارستان‌ها فقط بحث کنترل و مدیریت هزینه مطرح است؟

هیات مدیره‌ای شدن بیمارستان‌ها علاوه بر مباحث کنترل هزینه‌ها، محاسن و منافع بسیاری دارد. در این مورد مثال می‌زنم؛ بیمارستان میلاد تهران در سال حدود دو میلیون مراجعه بستری و سرپایی دارد که تعداد زیادی از مراجعه کنندگان را شامل می‌شود و با توجه به موقعیتی که دارد، هزینه‌های سنگینی برای آن ایجاد می‌شود. درحال حاضر ما به دنبال این هستیم تا بیمارستان میلاد تهران به بیمارستانی ارجاعی و ریفرال (Referral) تبدیل شود؛ یعنی با موافقت مدیرعامل سازمان قرار است 5 مرکز را در سطح تهران به انتخاب خودمان به عنوان پشتیبان بیمارستان میلاد جانمایی و کلینک‌های میلاد را به آنجا منتقل کنیم تا همه بیماران از سطح تهران به آنها دسترسی داشته باشند و حجم کار را از روی خود بیمارستان برداریم. با این کار میلاد تهران بیمارستانی فوق‌تخصصی و ویژه خواهد بود و نیازی نیست بیمه‌شدگان و بیماران با طی مسافات طولانی به آن مراجعه کنند، بلکه می‌توانند برای بیماری‌های ساده به نزدیکترین کلینیک این بیمارستان که احتمالاً در بیمارستان‌های هدایت و شهید دکترفیاض‌بخش و چنین مراکزی مستقر شده مراجعه و خدمات درمانی دریافت کنند. این یکی از محاسن هیات مدیره‌ای بودن بیمارستان‌هاست که به راحتی هیات مدیره تصمیم می‌گیرد و تکلیف می‌کند تا انجام شود. مثال دیگر موضوع برون‌سپاری است. بیمارستان‌های هیات مدیره‌ای می‌توانند داروخانه، آزمایشگاه، دندانپزشکی، طب هسته‌ای، غرفه‌های تجاری، MRI، واحدهای تصویربرداری و ... را از طریق مزایده و با طی مراحل و تشریفات قانونی برون‌سپاری کنند که کار بسیار به‌صرفه‌ای است و برای بیمارستان‌ها درآمدزایی بسیار خوبی دارد.

منبع: هفته نامه تأمین 

به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha