زمان انتشار: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۵ مرداد ساعت 09:04 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۵/۱۵ ساعت 09:04    تعداد بازدید: 640    کد مطلب: 63853

به بهانه حضور سازمان تامین‌اجتماعی و اپراتور رایتل در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ
تنوع خدمات الکترونیک با تامین اجتماعی دیجیتال
بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک(الکامپ97) با همت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در روزهای ششم تا نهم مردادماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد. سازمان تامین‌اجتماعی و شرکت رایتل، نمایندگان خانواده تامین‌اجتماعی و شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی(شستا) در سالن 41نمایشگاه الکامپ، آخرین دستاوردهای خود در عرصه دولت الکترونیک را به بازدیدکنندگان معرفی کردند. سازمان تامین‌اجتماعی به معرفی سرویس‌ها و خدمات الکترونیک خود پرداخت. اپراتور رایتل نیز خدمات ویژه سازمانی رایتل را معرفی کرد. این اپراتور امکانات ویژه و نسل‌های جدید مخابرات سیار را برای ارتقای انواع کسب‌وکار فراهم کرده است.


آنچه در سال‌های اخیر با نام دولت الکترونیک شناخته شده است، تلاش گام‌به‌گام شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی برای ارائه خدمات الکترونیک به مردم است. سازمان تامین‌اجتماعی به‌عنوان یکی از نهادهایی که بیشترین عضو را دارد و بیش از 42میلیون ایرانی از خدمات آن استفاده می‌کنند، ارائه خدمات الکترونیک را با جدیت دنبال می‌کند. بازدید محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات و سورنا ستاری، معاون علمی و فن‌آوری ریاست‌جمهوری، نشانه کوشش‌های فراگیر این سازمان برای توسعه خدمات الکترونیک است. در الکامپ97، سازمان تامین‌اجتماعی حوزه درمان و اپراتور رایتل حوزه کسب‌وکار را هدف گرفتند.

خدمات الکترونیک در حوزه درمان
سازمان تامین‌اجتماعی به‌تازگی سیستم جامع نوبت‌دهی اینترنتی در مراکز درمانی را ارائه کرده و این امکان را در بستر موبایل نیز در اختیار کاربران و متقاضیان گذاشته است. این سیستم، امکان دریافت نوبت را از طریق تلفن، اینترنت، دستگاه‌های نوبت‌پرداز، نرم‌افزار موبایل و کد دستوری USSD فراهم کرده است. با این روش‌ها، کاربران می‌توانند از مرکز درمانی و پزشک دلخواه خود در مراکز درمانی تامین‌اجتماعی نوبت بگیرند. یکی دیگر از خدمات الکترونیک حوزه درمان که به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد، ارسال دفترچه به‌صورت غیرحضوری است. در این سیستم، بیمه تامین‌اجتماعی برای بیمه‌شدگانی که برای نخستین‌بار دفترچه دریافت می‌کنند و کسانی که قصد تعویض دفترچه خود را دارند و تقاضای خود را به‌صورت الکترونیک ثبت کرده‌اند، دفترچه می‌فرستد و نیازی به مراجعه حضوری بیمه‌شده به کارگزاری‌ها نیست.
پذیرش اینترنتی در سامانه متمرکز خسارات متفرقه، ارائه داشبوردهای آماری، دارویی و ویزیت و سیستم اتصال به دستگاه‌های تصویربرداری برای آرشیو تصاویر دریافتی در مودالیته‌های تصویربرداری پزشکی از دیگر خدمات الکترونیکی سازمان تامین‌اجتماعی در حوزه درمان است.
دیگر خدمات الکترونیک این سازمان در دو حوزه بیمه‌ای و سیستم‌های متمرکز است. علی معیری، مدیرکل دفتر راهبری سیستم‌های سازمان تامین‌اجتماعی ضمن بازدید از الکامپ97، گفت: «در دو سال گذشته موجی از برنامه‌ریزی استراتژیک برای رسیدن به تامین‌اجتماعی دیجیتال آغاز کردیم. سه موج، تعریف کرده‌ایم و همه تــلاش ما این بود که علاوه بر استفاده از ظرفیت‌های داخلی، از شرکت‌های استارت‌آپی و فن‌آوری‌های بیرونی هم استفاده موثری کنیم. ما فضا را باز کردیم تا هر کس ظرفیتی دارد، بتواند خدمات و سرویس‌هایش را ارائه کند.»
او درباره تاثیر خدمات الکترونیک بر رضایتمندی بیمه‌شدگان نیز گفت: «بالاترین سطح نارضایتی در شعب به دلیل معطلی‌های زیاد است که گاه به چهار ساعت هم می‌رسد. با نوبت‌دهی الکترونیک این مدت به کمتر از نیم‌ساعت رسیده و از رفت‌وآمد غیرضروری پیشگیری می‌کند. در سال، بیش از 40میلیون مراجعه به شعب بیمه‌ای داریم که سعی می‌کنیم این رقم را به ٢٠درصد کاهش دهیم.» انتشار فراخوان نخستین جشنواره نوآوری‌های دیجیتال در سازمان تامین‌اجتماعی، یکی دیگر از فعالیت‌های تامین‌اجتماعی در الکامپ97 بود. این جشنواره در دو بخش استارت‌آپ‌ها و ایده‌پردازی برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان تا دهم شهریورماه جاری فرصت دارند ایده یا استارت‌آپ خود را در سامانه di.tamin.ir ثبت کنند. این جشنواره، نخستین رویداد ایده‌پردازی و نوآوری در زمینه فن‌آوری‌های بیمه و سلامت دیجیتال است که با حمایت سازمان تامین‌اجتماعی برگزار می‌شود.

رایتل، ارائه خدمات برتر به سازمان‌ها
رایتل مدعی است یکی از اهداف این اپراتور، ارائه خدمات ارتباطی پیشرفته به سازمان‌هاست. در الکامپ97، این اپراتور کوشید تا خدمات خود را به سایر سازمان‌هایی که در مسیر دولت الکترونیک هستند، معرفی کند.
عزیزاللهی، مدیر فروش شرکت رایتل در گفت‌وگویی در حاشیه الکامپ97، گفت: «شرکت رایتل در سال٨٩، مجوز ارائه خدمات نسل سوم تلفن‌همراه را از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دریافت کرد و از آن زمان تا سال٩٢ که خدمات نسل چهار ارائه شد، تنها اپراتور ارائه‌کننده این خدمات بود. از سال٩٢ به بعد نیز رایتل خدمات نسل چهارم تلفن‌همراه را مانند برخی دیگر از اپراتورهای تلفن‌همراه به مخاطبان و مشتریان خود ارائه می‌کند. از طرف دیگر، رایتل به‌عنوان اپراتور دیتا، بین مردم شناخته‌شده و علاقه‌مندان استفاده از سرویس دیتا، از این خدمات رایتل استفاده می‌کنند.»

تسهیل ارتباطات سازمانی
ارائه سیم‌کارت سازمانی یکی از نخستین اقدامات رایتل برای دسترسی کاربران سازمانی به منابع داخلی و ارتباط با مشتریان است. در ارائه این سیم‌کارت‌ها امکان ارائه شماره در محدوده درخواستی سازمان‌ها وجود دارد. همچنین امکان مدیریت حساب سازمان از طریق سامانه مدیریت حساب حقوقی، انجام شارژ گروهی و پرداخت صورت‌حساب به‌صورت تجمیعی وجود دارد. همچنین در صورت نیاز به شارژ گروهی، امکان انتخاب سیم‌کارت‌های اعتباری و خرید شارژ به‌صورت کسر از حساب سازمان یا پرداخت بانکی وجود دارد. تماس تصویری، امکانی مفید در مراودات کاری، از دیگر خدمات رایتل به مشتریان حقوقی است. در سیستم کنفرانس تلفنی، مشترکان می‌توانند در حال حرکت، با همکاران خود کنفرانس تلفنی تشکیل دهند. در این سرویس، فرد آغازکننده می‌تواند افراد جدیدی را به کنفرانس اضافه کند. تنها اپراتور شروع‌کننده کنفرانس باید رایتل باشد و شرکت‌کنندگان می‌توانند از سایر اپراتورها یا تلفن ثابت استفاده کنند. خدمات شبکه هوشمند(IN)، نیز یکی از روش‌های نوین و کم‌هزینه مدیریت و ارتقای کانال‌های ارتباطی صوتی با مشتریان است که به سبب تسهیل ارتباط با مخاطبان، سطح رضایتمندی مشتریان را افزایش می‌دهد. خدمات مبتنی بر USSD ، به مشترکین این امکان را می‌دهد تا با شماره‌گیری کدهای دستوری، به فهرست سرویس‌های تامین‌کننده خدمات دسترسی یابند و از امکانات استفاده کنند. تامین‌کننده خدمات نیز می‌تواند در بستر این سرویس، ارتباطی تعاملی با مشترکان رایتل برقرار کرده و خدمات خود را ارائه کند.

خدماتی متناسب با انواع نیازهای سازمانی
شبکه امن سازمانی همراه(APN)، شبکه تلفن سازمانی همراه(MVPN) و خدمات بین ماشینی(M2M)، برجسته‌ترین خدمات رایتل به سازمان‌هاست.
شبکه امن سازمانی همراه(APN)، بستری امن و سریع است تا کارکنان و تجهیزات ارتباطی سازمان همیشه و همه‌جا به شبکه سازمانی متصل باشند. شبکه تلفن سازمانی همراه(MVPN)  با ایجاد شبکه‌ای مجازی از کاربران رایتل، برقراری ارتباط کاربران را در قالب تماس صوتی و تصویری با استفاده از شماره‌های کوتاه ممکن می‌کند. در این سیستم، تمامی تماس‌های درون شبکه و برخی از تماس‌های بیرون شبکه بر اساس نوع طرح انتخاب‌شده، مشمول تخفیف هستند.

منبع: هفته نامه آتیه نو شماره 163

به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha