زمان انتشار: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۰ تير ساعت 09:31 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۴/۲۰ ساعت 09:04    تعداد بازدید: 420    کد مطلب: 62095

گفت‌و‌گو با عبدالرحمن تاج‌الدین، معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین‌اجتماعی
رضایتمندی بیمه‌شدگان هدف و آرمان ماست
معاونت حقوقی و امور مجلس سازمان تامین‌اجتماعی همانطور که از نام آن پیداست، متولی ارتباط با مجامع قانون‌گذاری کشور به‌ویژه مجلس شورای اسلامی است.به گفته عبدالرحمن تاج‌الدین پیوسته تحولات در فضای قانون‌گذاری کشور را تعقیب می‌کند و سعی دارد از فرصت‌ها و زمینه‌هایی که ایجاد می‌شود، استفاده بهینه‌ای کرده و از حقوق بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران پاسداری کند. وی از الزام دولت به پرداخت بخشی از مطالبات به عنوان یکی از مهمترین فرصت‌هایی یاد می‌کند که سازمان تامین‌‌اجتماعی به خوبی از آن استفاده کرد.


معاونت حقوقی تامین‌اجتماعی طی یک‌سال گذشته چه کارنامه‌ای داشته است؟
در سال 96 کوشیدیم از فرصت‌هایی که در اختیارمان قرار می‌گیرد به نحو احسن استفاده کنیم. برای نمونه، بررسی احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ای و همین‌طور برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی ظرفیت‌های بسیار مناسبی برای تامین‌اجتماعی ایجاد کرد. در این دو مورد به‌خصوص با هماهنگی و همراهی همه ارکان تاثیرگذار، نه تنها با برنامه‌ریزی و اقدام کارشناسی،  از تصویب مواردی که می‌توانست به مصالح بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران آسیب‌ برساند، جلوگیری شد، بلکه موفق شدیم ظرفیت‌های ارزشمندی را برای سازمان ایجاد کنیم. مهم‌ترین دستاورد سازمان تامین‌اجتماعی در برنامه ششم توسعه این بود که برای اولین‌بار دولت مکلف شد بخشی از دیون خود به سازمان تامین‌اجتماعی را که طی سالیان دراز انباشته شده و مشکلاتی را پدید آورده بود، بپردازد. همچنین ذیل همین دو قانون و در قالب احکامی واضح و روشن موفق شدیم دولت و مجلس را قانع کنیم که از تصویب‌شدن و اجرای قوانین و مقرراتی که درباره تامین‌اجتماعی هستند و بار مالی نامشخص و نامعلوم دارند و احیانا منابع آن‌ها در بودجه سنواتی پیش‌بینی نشده، خودداری کنند. مواردی مانند الزام متولی سلامت کشور به توجه به ظرفیت‌ها و چالش‌های درمانی سازمان تامین‌اجتماعی، دستاوردهایی هستند که سازمان تامین‌اجتماعی در قالب برنامه‌های توسعه‌ کشور پیگیری کرد و به نتیجه هم رسید. یکی دیگر از مسائلی که سال گذشته دایره حقوقی و امور مجلس سازمان تامین‌اجتماعی در دستورکار قرار داد، بحث بررسی بودجه سنواتی سال97 بود که خوشبختانه با توجه به احکامی که در برنامه ششم توسعه مصوب شده بود، موفق شدیم منابعی را برای سازمان تامین‌اجتماعی تجهیز و فراهم کنیم که اگر به مرحله اجرا برسد، گامی ارزشمند در تامین نقدینگی تامین‌اجتماعی خواهد بود. رصد طرح‌ها و لوایح مرتبط با سازمان تامین‌اجتماعی در نهاد قانون‌گذاری کشور نیز از دیگر ماموریت‌هایی است که ارکان حقوقی سازمان به‌طور جدی و مصمم، آن‌ها را دنبال می‌کنند و به‌طور دائم بحث‌ها و گفت‌و‌گوهای کارشناسی را با کمیسیون‌های تخصصی و فرعی مجلس انجام می‌دهد.

در حال حاضر نیز دو لایحه مهم در دستور کار مجلس است؛ یکی لایحه مدیریت خدمات کشوری است و دومی اصلاح قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور» است که البته کلیات آن رد شده است. چه اقدام‌هایی در این زمینه انجام داده‌اید؟
مواردی چند از هر دو طرح با سازمان تامین‌اجتماعی مرتبط است. نکته این است که همکاران کارشناس و متخصص ما به‌طور پیوسته در کمیسیون‌های مرتبط حضور می‌یابند و مشارکت فعال دارند تا منابع و مصالح ذی‌نفعان سازمان تامین‌اجتماعی در این لوایح حفظ شود و خدای‌ناکرده در معرض خطر قرار نگیرد. با وجود آنکه نیت تدوین‌کنندگان و حامیان طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی، توسعه اشتغال و کارآفرینی و حمایت از کالای ایرانی است، مواردی در آن به چشم می‌خورد که از نظر ما به منابع و درآمدهای سازمان تامین‌اجتماعی آسیب می‌رساند. البته طبق آخرین خبرها مجلس نیز با کلیات این طرح مخالفت کرده است. در عین حال، نمایندگان مردم در خانه قانون‌گذاری کشور برای اصلاح ساختار نظام بودجه‌ریزی کشور طرح دیگری را در دست بررسی دارند که در این مورد نیز همکاران ما به خوبی وقایع و اتفاق‌ها و تحولات آن را رصد و بررسی می‌کنند و اگر نیاز باشد نمایندگان را توجیه می‌کنند با این طرح چه زیان‌هایی ممکن است به منابع و مصارف سازمان تامین‌اجتماعی وارد شود. منظور این است که در حوزه امور مجلس با توجه به راهبردهایی که از ابتدا در سازمان تامین‌اجتماعی ترسیم شده، کوشیده‌ایم ضمن پیگیری روزمره مسائل مرتبط با حوزه ماموریت و وظایف تامین‌اجتماعی که در قالب طرح‌ها، لوایح، اظهارنظرها، تذکرها و سوالات مطرح می‌شوند، از بیان و معرفی توانمندی‌های موثر و گسترده سازمان تامین‌اجتماعی نیز غافل نشده‌ایم.

بی‌تردید یکی از رمزهای موفقیت سازمان تامین‌اجتماعی آشنایی نمایندگان مجلس با اهداف، ماموریت‌ها و کارکردهای این نهاد اجتماعی و اقتصادی است. در این زمینه معاونت حقوقی چه دستورکاری دارد؟
سازمان تامین‌اجتماعی از گذشته تا به امروز ضمن ادای مسئولیت‌ها و ماموریت‌های ذاتی خود، به تعامل و گفت‌و‌گوهای دوجانبه و در چارچوب علمی و کارشناسی نیز اعتقاد داشته و اهداف و ماموریت‌های خود را که در واقع خواسته‌ها و انتظارات بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران است از این طریق دنبال می‌کند. باعث افتخار‌ است که سازمان تامین‌اجتماعی موفق شده در موضوع تعامل با عناصر تاثیرگذار مجلس در طراز ملی ظاهر شده و نقش برجسته خود را در همه عرصه‌ها به رخ می‌کشد. با همین نگرش در حوزه حقوقی نیز اقدامات ارزشمندی انجام شده است. در این بخش نیز هدف اولیه و نهایی ما استیفای حقوق ذی‌نفعان سازمان تامین‌‌اجتماعی است. ذی‌نفعانی که بخش زیادی از آن‌ها اقشار محروم‌ و در عین حال جزء زحمت‌کش‌ترین‌ها هستند و خدمت به آن‌ها افتخار بزرگی است. در حوزه حقوقی علاوه بر اینکه آرای مثبت و تاثیرگذاری از مراجعی مانند دیوان عدالت اداری کسب شده، بسیاری از پرونده‌هایی که به دغدغه‌هایی اساسی تبدیل و اموال و دارایی‌های جمعیت زیرپوشش را در معرض خطر قرار داده بودند، نیز تعیین‌تکلیف شده‌اند. با این حال سازمان تامین‌اجتماعی به این موارد نیز قانع نشده و با تنقیح و به‌روزرسانی قوانین و بخش‌نامه‌های موضوعه و مرتبط و همین‌طور بالندگی و ارتقای سطح دانش نیروهای انسانی شاغل در واحدهای اجرایی، اقدامات موثری انجام داده است. معاونت حقوقی نیز مانند دیگر بخش‌ها و معاونت‌های سازمان تامین‌اجتماعی به دنبال خدمت‌رسانی به مردم به دور از حاشیه‌‌پردازی‌ها و نگاه‌های سلیقه‌ای، حزبی و جناحی است. تنها هدف و آرمان ما قدم گذاشتن در مسیر کسب رضایت بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران و استیفای حقوق آن‌هاست.

منبع: هفته نامه آتیه نو شماره 159

به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha