زمان انتشار: ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۹ تير ساعت 09:37 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۴/۱۹ ساعت 09:42    تعداد بازدید: 366    کد مطلب: 61976

معاون درمان سازمان تامین‌اجتماعی از ارتقای کیفی خدمات درمانی به بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران می‌گوید:
خدمات باکیفیت درمانی را دنبال می‌کنیم
همه ساله هفته تامین‌اجتماعی فرصتی است برای مرور دستاوردها و برنامه‌های سازمان تامین‌اجتماعی و بخش‌های متفاوت عملکردی آن. در سالی که گذشت، معاونت درمان تامین‌اجتماعی بیش از همیشه در کانون توجه‌ قرار داشت. گذشته از مباحثی که درباره جدایی حساب درمان کارگران مطرح شد و در برهه‌ای نیز باعث نگرانی‌هایی در محافل کارگری و کارشناسی شد، دکتر مهدی درخشان، معاون درمان تامین‌اجتماعی می‌گوید اقدامات زیادی برای تسهیل دسترسی بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران به خدمات درمانی انجام شده است.


به نظر شما بیمه‌های اجتماعی به‌ویژه بیمه درمان برای کارگران و بازنشستگان که از اقشار شریف کار و تولید کشور هستند چه جایگاهی دارد؟
ابتدا اجازه دهید فرارسیدن هفته تامین‌اجتماعی را به تمامی ذی‌نفعان حوزه تامین‌اجتماعی، به‌ویژه کارکنان سازمان، بیمه‌شدگان و مجامع کارگری، کارفرمایی و بازنشستگی تبریک بگویم. همان طور که می‌دانید فلسفه شکل‌گیری و تاسیس سازمان تامین‌اجتماعی، فلسفه‌ای مقدس بوده و نیت اصلی آن، ایجاد اطمینان‌خاطر در نیروهای مولد جامعه برای آینده ایشان است. برخورداری از تامین‌اجتماعی حقی همگانی است که قانون‌اساسی نیز بر آن صحه گذاشته و دولت‌ها را مکلف کرده تا از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، نسبت به تامین آن اقدام کنند. در شرایط کنونی که کشور با مشکلات عدیده اقتصادی مواجه است، بیشترین فشار را اقشار کم‌درآمد و ضعیف جامعه که بخش عمده‌ای از بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی نیز از این گروه محسوب می‌شوند، تحمل می‌کنند، بنابراین ضروری است سازمان تامین‌اجتماعی نهایت تلاش خود را معطوف به ارائه خدمات باکیفیتی کند که کاهش‌دهنده آلام و مشکلات این عزیزان باشد.

یکی از نیازهای مهم رفاهی بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی، خدمات درمانی است. معاونت درمان سال گذشته چه اقداماتی در اجرای این مهم انجام داده است؟
خوشبختانه طی چهار سال گذشته در این زمینه اقدامات متنوع و نوآورانه‌ای در مجموعه سازمان تامین‌اجتماعی صورت‌گرفته و توفیقات زیادی حاصل شده است. یکی از نیازهای مهم رفاهی بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی، خدمات درمانی است. برخورداری آن‌ها از خدمات درمانی مناسب و باکیفیت و دسترسی آسان ایشان به این خدمات، نقش چشمگیری در سلامتی و کیفیت زندگی‌شان ایفا می‌کند. افزایش دسترسی جامعه تحت‌پوشش سازمان به خدمات درمانی موردنیاز، همواره یکی از مهم‌ترین برنامه‌های بخش درمان سازمان محسوب می‌شود. در بخش درمان مستقیم، راه‌اندازی 18مرکز درمانی جدید شامل دو بیمارستان و 16مرکز درمانی سرپایی، اضافه‌کردن بیش از 150تخت به مجموعه تخت‌های فعال بیمارستانی، بهره‌برداری از چهار مرکز ام‌آرآی و شش‌مرکز سی‌تی اسکن و یک دستگاه آنژیوگرافی، گوشه‌ای از اقدامات معاونت درمان در راستای افزایش دسترسی به خدمات درمانی هستند. بیش از 40پروژه دیگر در حال ساخت و حدود 70پروژه نیز در حال طراحی هستند. بیش از چهل‌وشش هزار مرکز درمانی دولتی و غیردولتی در سراسر کشور نیز طرف قرارداد سازمان بوده و بیمه‌شدگان می‌توانند بخشی از نیازهای درمانی خود را از طریق مراجعه به این مراکز تامین کنند.

علاوه بر توسعه ظرفیت‌های ارائه خدمات، رویکرد معاونت درمان برای ارتقای کیفیت خدمات چه بوده است؟
ما انطباق حداکثری فعالیت‌ها و زیرساخت‌های موجود با استانداردها را همواره مورد توجه قرار داده‌ایم و اقدامات مؤثری در این زمینه به عمل آمده است. در این راستا می‌توان به برنامه‌هایی همچون ارتقای هتلینگ بیمارستان‌ها، استانداردسازی بخش‌های اورژانس بیمارستان‌های ملکی، ارتقای دستگاه‌های تصویربرداری آنالوگ به دیجیتال، استقرار سیستم بایگانی و تبادل الکترونیکی تصاویر پزشکی که به کاهش مصرف فیلم رادیولوژی و صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه‌ها و ارتقای کیفیت تصاویر و افزایش سرعت اقدامات درمانی منجر می‌شود و استقرار سیستم مدیریت و نگهداشت تجهیزات پزشکی در تمامی بیمارستان‌های ملکی اشاره کرد. توسعه خدمات غیرحضوری از جمله انواع روش‌های نوبت‌دهی (تلفنی، اینترنتی و تلفن‌همراه) از دیگر برنامه‌های بخش درمان سازمان محسوب می‌شود.

سال گذشته یکی از راهبردهای اصلی تامین‌اجتماعی در حوزه درمان، حذف دفترچه‌های درمانی و اجرای نسخه الکترونیک بوده است. هدف از اجرای این طرح چیست؟
یکی از زیربنایی‌ترین اقدامات سازمان در بخش درمان، حذف استفاده از دفترچه‌های درمانی و تولید نسخه الکترونیک در مراکز درمانی ملکی است که در تمامی واحدهای درمانی تحت‌پوشش سازمان عملیاتی شده است. این اقدام منجر به کاهش قابل‌توجه مصرف کاغذ در مراکز درمانی و در نتیجه کاهش هزینه چاپ دفترچه‌ها شده است. ثبت سوابق مراجعات بیماران و امکان نظارت دقیق‌تر بر عملکرد کادر درمانی، از دیگر مزایای این طرح به‌شمار می‌روند. با این اقدام، بیمه‌شدگان می‌توانند بدون در دست‌داشتن دفترچه و صرفا با ارائه کارت شناسایی و کد ملی، از خدمات مراکز درمانی سازمان استفاده کنند. نسخه الکترونیک در بخش درمان غیرمستقیم و مراکز طرف قرارداد نیز در دستورکار سازمان قرار داشته و پس از پایلوت در سه استان، راه‌اندازی آن در پنج استان دیگر نیز طی روزهای اخیر آغاز شده و در آینده نه‌چندان دور می‌تواند به‌صورت فراگیر در همه استان‌ها عملیاتی شود. توسعه خدمات در بستر فن‌آوری اطلاعات از اهداف اساسی بخش درمان سازمان بوده و در جریان نهضت فن‌آوری اطلاعات در سازمان، بخش درمان نیز برنامه‌های گوناگونی در این زمینه طراحی کرده که به بخشی از آن‌ها اشاره شد.
در حوزه‌های دیگر نیز مانند کمیسیون‌ها و شوراهای پزشکی و انواع فرایندهای جاری در دفاتر رسیدگی به اسناد پزشکی از جمله فرایندهای نظارتی و بازرسی، موضوع مکانیزاسیون فعالیت‌ها تا حد زیادی انجام‌شده و اقدامات متعددی نیز در حال اقدام است. هدف نهایی اقدامات حوزه فن‌آوری اطلاعات، استقرار پرونده سلامت الکترونیک است. امید است مجموعه تلاش‌های خادمان بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی در بخش درمان سازمان مورد رضایت این عزیزان و مورد قبول درگاه احدیت قرار گیرد.

منبع: هفته نامه آتیه نو شماره 159

به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha