زمان انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۹ اسفند ساعت 11:48 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ ساعت 11:47    تعداد بازدید: 44    کد مطلب: 76286

شماره ۴۵ ماهنامه قلمرو رفاه منتشر شد
شماره چهل و پنجم ماهنامه «قلمرو رفاه» به همت موسسه فرهنگی هنری آهنگ آتیه منتشر شد.


«نئولیبرالیسم ترامپی» عنوان نخست چهل و پنجمین شماره ماهنامه قلمرو رفاه است. «دموکراسی بدون دولت رفاه دوام نمی‌آورد»، «تعادل منطقه در سایه مرکزگرایی»، «داستان مدرنیته سردرگم»، «بی‌ثباتی و انعطاف‌پذیری» مهم‌ترین عناوین این شماره هستند.
بخش‌های اصلی این شماره عبارتند از:
تعادل منطقه در سایه مرکزگرایی
جغرافیای پهناور ایران دارای مناطق مختلف با نیازها و پتانسیل‌های متفاوت است. اما طی دهه‌های اخیر کمتر تعادل منطقه‌ای مابین این بخش‌های ایجاد شده و در سایه مرکزگرایی قرار گرفته‌اند. مقالات این بخش در مورد این موضوع بحث می‌کند. لزوم حمایت ارزی از بخش تولید و بحران‌های سه‌گانه مالی در ایران از دیگر مطالب این بخش است و کارشناسان اقتصادی تحلیل خود را در مورد این موضوعات ارائه می‌دهند. 
اسنپ؛ بی‌ثباتی و انعطاف‌پذیری
سیستم حمل و نقل مسافر آنلاین (اسنپ) در ایران طی چند سال اخیر رونق گرفته است.  مسافران به دلیل سرعت زیاد و قیمت ارزان این سیستم از آن استقبال می‌کنند. اما آن چه در ایران اتفاق افتاده در سطح جهانی جدید نیست و  الگوبرداری از نمونه‌های خارجی آن (اوبر) است. این نوع سیستم حمل و نقل شهری چه زوایای آشکار و پنهانی دارد و  چه فرصت‌ها و تهدیدهایی را برای نیروی کار به دنبال داشته و شاغلان در این بخش چه می‌گویند؟ پرونده اصلی این بخش به این موضوع اختصاص دارد.   
نئولیبرالیسم و دولت توانگران
دولت نئولیبرالی در آمریکا نمونه یک دولت طبقاتی است که هم اعضای آن به طبقات ثروتمند جامعه تعلق دارند و هم منافع این طبقه را پیش می‌برند.  این دولت از چه طریقی از منافع طبقاتی توانگران حمایت می‌کند و چه تحلیل‌هایی در مورد آن وجود دارد؟ بخش جهان این شماره به این موضوع می‌پردازد.
دولت رفاه و دموکراسی
«کلاوس اوفه» متفکر جامعه‌شناس و فعال سیاسی آلمان در گفت‌وگویی تلاش می‌کند ضمن واکاوی وضع کنونی جامعه کار و روابط و مناسبات میان کارفرمایان و کارکنان، سویه‌های گوناگون از زندگی اقتصادی و سیاسی کارگران در اروپای غربی و شرقی را نشان دهد و به تغییرات معاصر در مناسبات کار و سرمایه در جوامع سرمایه‌داری بپردازد. به باور اوفه، بدون وجود دموکراسی ایجاد یک دولت رفاهی امکان پذیر نیست.
جامعه خطر و آثار اجتماعی
به بهانه انتشار ترجمه فارسی کتاب «جامعه خطر» نوشته جامعه‌شناس آلمانی «اولریش بک» در پرونده‌ای به مرور اندیشه و آثار او پرداختیم. جامعه خطرچیست و اشاره به چه تحولات اقتصادی اجتماعی در جهان معاصر دارد؟ همچنین در ادامه بخش فرهنگ به معرشماره 45 ماهنامه قلمرو رفاه منتشر شد.

ارتباط مستقیم در فضای مجازی با سرپرست سازمان تامین اجتماعی
به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha