زمان انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۲ اسفند ساعت 10:49 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ ساعت 10:49    تعداد بازدید: 71    کد مطلب: 75807

سید کاظم دوست‌حسینی، کارشناس اقتصادی
ضرورت نظارت در واگذاری‌ها


اصل قضیه واگذاری شرکت‌های شستا به‌عنوان یک سیاست اصولی، کاملا درست است و جلو بسیاری از رانت‌ها، امضاهای طلایی و سوءمدیریت‌های سهوی و عمدی را خواهد گرفت و عمده ذی‌نفعان اجرای این سیاست هم از این پس کارگران خواهند بود.
اما نکته قابل‌تامل آن است که فرایند این واگذاری‌ها باید با طمانینه، آرامش و برنامه‌ریزی دقیق باشد. به‌عبارتی دولت باید با برنامه‌ریزی توام با نظارت این واگذاری‌ها را مرحله‌به‌مرحله صورت دهد تا کمترین خسارتی به کارگران وارد نیاید.
در غیر این صورت عملا بسیاری از کارگران متضرر خواهند شد و همان اتفاقاتی که برای سایر واگذاری‌ها افتاد برای شستا هم خواهد افتاد. عدم‌نظارت در فرایند واگذاری‌ها فاجعه بزرگی برای شرکت‌های عظیم شستاست. یک بخش مهم از مسئولیت این نظارت با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است که هم در بلندمدت و هم در کوتاه‌مدت به این موضوع توجه داشته باشد. بررسی شرکت‌های زیان‌ده، میزان زیان آن‌ها و مدت زمانی که باید واگذار شوند در این فرایند نظارتی بسیار موردتوجه است. به‌عنوان مثال، اگر فلان شرکت سرمایه‌گذاری شستا دارای نقطه‌ضعف‌هایی است و علت آن، شناسایی شده، در طول مدتی معین، ایرادات برطرف شده و بعد از حل مسئله، واگذاری اتفاق بیفتد که البته به‌نظر نمی‌رسد انجام این کار برای دولت، چندان سخت باشد.
با توجه به وضعیتی که شرکت‌های شستا دارند حداقل در یک سال می‌توان این شرکت‌ها را به سودآوری لازم رساند یا حداقل از زیان‌دهی و شرایط فعلی دور کرد.
موضوع دیگر نوسانات بورس است که شرایط مطمئنی را برای شرکت‌ها ترسیم نخواهد کرد. هرچند ورود این شرکت‌ها به بازار سرمایه جریان سودآوری آن‌ها را تسهیل می‌کند و به‌دلیل شفافیت بورس، آینده بهتری را برای شرکت‌ها رقم می‌زند، اما سودآوری صددرصدی این شرکت‌ها، قابل پیش‌بینی نیست. معمولا در بازار سرمایه کشورهای توسعه‌یافته که رغبت سرمایه‌گذاری در بورس بالاست، چنین سودآوری‌هایی به‌دست می‌آید، اما در بازار سرمایه کشور ما که همه چیز دستخوش نوسان است، آینده ارزش این سهام دچار اماواگر فراوان است. از طرفی حجم این شرکت‌ها و دارایی‌های آن‌ها زیاد است و آنچه در حال حاضر در بازار سرمایه با آن روبه‌رو هستیم، کمبود نقدینگی است.
بنابراین واگذاری شرکت‌های شستا هم در مبدا واگذاری، یعنی در مورد شرکت‌هایی که زیان‌ده هستند، موانعی دارد و هم در مقصد این واگذاری‌ها که بورس باشد، چندان آماده نیست.

منبع: هفته نامه آتیه نو شماره 193

ارتباط مستقیم در فضای مجازی با سرپرست سازمان تامین اجتماعی
به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha