کلیک کنید
  • ۱۳۹۶ سه شنبه ۲ آبان
  • اِثَّلاثا ٣ صفر ١٤٣٩
  • Tuesday, October 24, 2017
پوشش بیمه ای 32 هزار اتباع خارجی داخل کشور
گفتگو با مدیر کل اتباع سازمان تامین اجتماعی:
در سال‌های اخیر بخصوص بعد از تشکیل اداره کل اتباع، موضوع پوشش بیمه‌ای اتباع خارجی و ایرانیان خارج از کشور بیشتر مورد توجه قرار گرفت. در این مصاحبه "بیمه اتباع خارجی داخل کشور" را با وی مطرح کردیم. به گفته حسین جودکی«در حال حاضر بیش از 32 هزار اتباع خارجی داخل کشور تحت پوشش تامین‌‌اجتماعی قرار گرفته‌اند.» در ادامه گفت‌وگوی ما را با مدیرکل اتباع سازمان تامین‌اجتماعی می‌خوانید.
تامین‌اجتماعی برای بیمه خارجی‌ها فراگیر شد
اقدامات تامین اجتماعی ، برای پوشش بیمه‌ای اتباع خارجی و ایرانی شاغل در خارج از کشور
براساس گزارش دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی در سال‌های 94 تا 95، اتباع خارجی زیرپوشش خدمات سازمان از 17 هزار و 988 نفر به 26 هزار و198 نفر افزایش یافته که نشان‌دهنده افزایش 45 درصدی بوده است. همچنین در سال 95 بیشترین رشد بیمه‌شدگان از نوع بیمه‌پردازی به ترتیب مربوط به بازرسی و گروه بیمه‌شدگان خاص (مجموع حرف و مشاغل آزاد و اختیاری) بوده است.
مسابقات قرآنی؛ ترویج فرهنگ و آموزه های  دینی در تامین اجتماعی
گفت و گو با عادل علایی مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی:
برگزاری نوزدهمین دوره مسابقات قرآنی در سازمان تامین اجتماعی به مراحل اجرایی آن نزدیک می شود. به زودی تعداد کثیری از کارکنان سازمانی که بارها با تاکید مسئولان کشور اشتغال در آن عبادت تلقی شده است، وارد مسابقه ای معنوی خواهند شد تا ضمن بهره مندی از برکات آن، با تجدید روحیه قرآنی خود به خدمت مخلصانه خود در سازمان جلوه ای دیگر دهند. گفت و گویی که در پی می آید حاصل نشست با عادل علایی مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی بیمه شدگان و کارکنان سازمان تامین اجتماعی است که مسئولیت این طرح را برعهده دارد.
سلامت سالمندی، مسئله آینده ایران است
گزارش هفته نامه آتیه‌نو از پیش‌نیازهای ورود به عصر سالمندی
روند رو به پیشرفت 3 مرکز درمانی تامین اجتماعی کرمان
گزارش: پیمان شهامت، رئیس روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی کرمان
در استان کرمان 12 درمانگاه و یک پلی کلینیک خدمات درمانی را به بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی ارائه می کنند و در سال های اخیر روند رو به پیشرفت و توسعه ای را در مراکز درمانی تامین اجتماعی رفسنجان، بم و کهنوج شاهد هستیم.
مهر قبولی شهادتش را از رهبر انقلاب گرفت
همسر شهید مدافع حرم می گوید: فیروز خواب دیده بود که پشت سر مقام معظم رهبری نماز می خواند و بعد از نماز آقا بر می گردند و پیشانی فیروز را می بوسند و می گویند قبول باشد.
ابری که می بارد و بی هیچ انتظاری می رود!
گفتگو: هنگامه محب ربانی
پرستاری شغلی است که تا عاشق نباشی نبض تپنده هر بیمار، لبخند بر لبانت جاری نمی سازد. پرستاران، نماد گذشت و ایثارند و بهترین خاطره هر یک از آنها، بازگشت به حیات و فرصت دوباره بیماران است.
وظیفه اصلی شستا حفظ ارزش دارایی بیمه‌شده‌هاست
گفت‌وگوی صریح و بی‌پرده هفته نامه آتیه نو با رضا نوروز زاده، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی
دکتر رضا نوروززاده، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی است که به اختصار «شستا» نامیده می‌شود. او متولد اسفراین در استان خراسان است و 20سال سابقه نمایندگی مجلس دارد. او در طول حضور در پارلمان، عضو هیئت رئیسه مجلس بوده و بعد از آن مدیرعامل شرکت گسترش و نوسازی صنایع ایران و معاون وزیر صنعت بوده است. نوروززاده فوق‌لیسانس مهندسی صنایع و دکترای مدیریت بازرگانی دارد.
جایگاه داروسازان را در اصلاح مصارف دارویی باور کنیم
گزارش تامین به مناسبت زادروز زکریای رازی و روز داروساز
تصور می‌شود، تحویل دارو از داروخانه آخرین زنجیره درمان را تشکیل می‌دهد، اما درواقع مصرف دارو، اولین قدم بیمار برای دسترسی به درمان است و تمامی مراحل درمان از مراجعه به پزشک گرفته تا انجام دادن آزمایش‌های تشخیصی و گرافی‌ها، به مصرف دارو ختم می‌شود که داروسازان متولی آن هستند. بی‌شک در بسیاری از موارد بدون مصرف دارو، دسترسی به درمان میسر نمی‌شود؛‌ اما معمولاً داروسازان در این زنجیره درمانی در سایه قرار داشته و به گونه‌ای شایسته از علم و دانش و نیز مشاوره‌های آنان در مصارف دارویی بهره‌برداری نمی‌شود. در کشور ما شیوع مصرف دارو و به‌ویژه مصرف خودجانبه، عوارض جبران ناپذیری را بر پیکر سلامت جامعه وارد می‌کند که اصلاح آن نیازمند فرهنگ‌سازی و باور جایگاه داروسازان است. هفته‌نامه تامین به مناسبت زادروز میلاد محمد زکریای رازی، پدر علم شیمی و روز داروساز گزارش پیش‌رو را در گفت‌وگو با چند تن از داروسازان تهیه کرده است که پیش‌رو دارید.
پزشکی، شالوده عشق و نوعدوستی است
گزارش هفته نامه تامین به مناسبت روز پزشک
پزشکی حرفه‌ای است که شالوده عشق و نوع‌دوستی است و پزشکان افرادی هستند که دوای درد دغدغه مردم در دستیابی به سلامت و درمان بیماری‌ها را در دست دارند. آنها علم و دانش خود را مزین به تجربه کرده و با حس مسئولیت و محبت درآمیخته و به کمک مردم می‌شتابند. سازمان تامین اجتماعی با دارا بودن حدود 6 هزار پزشک عمومی و متخصص در درمان مستقیم، نقش مهمی در تامین سلامت و درمان بیماری‌های افراد جامعه دارد. بی‌شک سهم عظیم این خدمت‌رسانی بردوش پزشکان سازمان قرار دارد؛ به‌ویژه اینکه دریافتی این پزشکان در مقایسه با بخش‌های خصوصی و حتی دولتی میزان کمتری را شامل می‌شود. هفته نامه تامین به مناسبت روز پزشک گفت‌وگویی را با چند تن از پزشکان و متخصصان سازمان انجام داده است که پیش‌رو دارید.
توسعه پایدار با تامین اجتماعی محقق می‌شود
معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی سازمان تامین اجتماعی:
معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی سازمان تامین اجتماعی، سیاستگذاری‌های این معاونت را همگام با سیاست‌های توسعه ملی برشمرد که در رأس آن اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قرار دارد و نیز سازمان تامین اجتماعی را محور توسعه پایدار دانست و از این‌رو نظام تامین اجتماعی را یکی از اولویت‌های بنیادی در جهان نامید که بخش قابل توجهی از این نظام، بردوش فعالیت‌های اقتصادی سازمان‌ها و صندوق‌های بیمه‌ای قرار دارد و از این که سازمان تامین اجتماعی در دوره جدید مدیریتی توانسته از مرحله تدوین برنامه‌ها عبور کند و وارد مرحله اجرایی شدن برنامه‌های کلان شود، این برنامه‌ها را تضمین کننده حیات اقتصادی سازمان و توسعه کشور بیان کرد.
بخش سی تی اسکن و فضای جایگزین بحران در بیمارستان تامین اجتماعی زرند آماده افتتاح می شوند
گفتگو: پیمان شهامت
بخش سی تی اسکن بیمارستان تامین اجتماعی امام علی (ع) زرند و فضای جایگزین و فرا ظرفیت در حوادث و بلایا در این مرکز درمانی، درهفته دولت افتتاح رسمی می شوند.
سوابق بیمه تان را بررسی کنید
توصیه مدیرکل نام نویسی و حسابهای انفرادی سازمان تأمین اجتماعی به بیمه شدگان؛
سامانه سوابق بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی این امکان را برای بیمه‌شدگان این سازمان ایجاد کرده تا از وضعیت بیمه‌پردازی خویش مطلع شوند و درصورت واریزنشدن حقوق بیمه از سوی کارفرما، مطلع شوند و آن را پیگیری کنند.
چالش‌ها و امیدها؛ بی‌پرده و شفاف
گفتگوی صمیمی با دکتر سیدتقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی
تامین اجتماعی مدیری آشنا به چالش‌ها و ظرفیت‌های سازمانی که بیش از 40 میلیون بیمه‌شده دارد عهده‌دار سکان‌داری آن شده و این امر، امیدها را برای توجه جدی‌تر این سازمان به ماموریت‌های اصلی و پرهیز از حاشیه‌های سیاسی و جناحی، تقویت کرده‌است. خودش می‌گوید در چهار سال گذشته بزرگترین دغدغه او و تیم مدیریتی‌ و بدنه کارشناسی‌ سازمان عبور دادن کشتی بحران‌زده تامین اجتماعی از حاشیه‌های سیاسی و اقتصادی بوده که به ناحق و با سو‌ءمدیریت کسانی که حتی بدیهی‌ترین اصول بیمه‌ای را هم زیر پا گذاشتند دامن این سازمان را گرفته بود. در کنار این تلاش، پرهیز از اضافه کردن بار تعهدات مالی جدید از نوع همان‌ها که در سال‌های گذشته به مهم‌ترین پاشنه آشیل این سازمان تبدیل شده بود یکی دیگر از اولویت‌های مدیریتی نوربخش بود. او در گفتگویی صریح و شفاف با آتیه‌نو، مروری کرده بر چالش‌هایی که در چهار سال گذشته تامین اجتماعی با آن‌ها دست‌وپنجه نرم کرده و از برنامه‌ها و راهبردهای این سازمان برای صیانت از منابع و ذخایر بیمه‌شدگان گفته است. تلاش‌هایی که به نظر می‌رسد تداوم و به نتجه رسیدن آن‌ها در چهار سال پیش‌رو تنها با اجماعی ملی بر سر اهمیت و جایگاه مهم‌ترین صندوق بیمه‌گر اجتماعی، قابل‌حصول خواهد بود.
گزارشی از بخش دیالیز بیمارستان تامین اجتماعی رازی قزوین
ساعت 10 صبح است وارد اتاقی می شوم که در آن 5 تخت دارد . یکی دستش را زیر سرش گذاشته و خیره به سقف اتاق نگاه میکند ، انگار دارد خاطرات گذشته را مرور می کند و شاید نگران آینده است؟! دیگری بر روی تخت خود نشسته و از پنجره تقریبا بزرگ اتاق ، فضای سبز بیرون را نظاره گر شده، خانم میانسالی در طرف دیگر چشمانش را بسته و در تخت بعدی نیز دختری در حالیکه دست مادر را می فشارد مشغول زمزمه کردن چیزی بر لبانش است و تخت پنجم را جویا می شوم ، انگار بیمارش نیامده ؟!!
در فرصت طلایی پنجره جمعیتی قرار داریم
معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی:
معاونت بیمه ای سازمان تامین اجتماعی به عنوان ستون فقرات این سازمان نقش بی بدیلی در پابرجایی و پویایی این سازمان دارد. به منظور آشنایی خوانندگان با کارکردهای راهبردی این معاونت، گفت وگویی مبسوط با محمدحسن زدا معاون بیمه ای تامین اجتماعی انجام داده ایم که در پی می خوانید.
روز خانواده از 200 بازنشسته و مستمری بگیر نمونه تجلیل می شود
مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی بازنشستگان:
در دین مبین اسلام همواره نهاد خانواده به عنوان یکی از مهمترین ارکان جامعه که از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است، یاد میشود و برپایبندی به خانواده و همچنین ارتقای جایگاه و تحکیم بنیانهای آن نیز سفارش فراوان شده است. ازاینرو از سال 1386 روز 25 ذیالحجه به عنوان «روز خانواده و تکریم بازنشستگان» در تقویم رسمی کشور ثبت شد. سازمان تامین اجتماعی هرسال به همین مناسبت با برگزاری جشن روز خانواده و تکریم بازنشستگان به صورت سراسری، از بازنشستگان، همسران نمونه و ازکارافتاده برگزیده تقدیر میکند. در این خصوص با حسین شاهوردی مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی گفت وگویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید.
سه طرح مشترک دولت و سازمان تأمین اجتماعی برای اشتغالزایی و کاهش بیکاری
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در بازدید از روزنامه ایران خبر داد:
سازمان تأمین اجتماعی به کارفرمایانی که مجدداً بیمه‌شدگان بیکار را به کار بگیرند تسهیلات مالی از طریق بانک رفاه پرداخت خواهد کرد. این طرح با هدف کاهش مقرری بگیران و سهولت در امر اشتغالزایی ظرف یک ماه آینده در سراسر کشور به اجرا درخواهد آمد. در حال حاضر 200هزار نفر ماهانه از این سازمان بیمه بیکاری می‌گیرند که با اجرای این طرح پیش‌بینی می‌شود تعداد مقرری بگیران کاهش و بخشی از آنها مشغول به کار شوند.
ارائه خدمات درمانی با کدملی
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در گفت‌وگو با روزنامه جام‌جم خبر داد:
نیمی از جمعیت ایران تحت‌پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند؛ سازمانی که بیش از 40 سال قدمت دارد و نسل‌های مختلفی از خدمات این سازمان بهره برده‌اند. این سازمان با فعالیت در حوزه‌های بیمه و درمان، نقشی اثرگذار در تحولات اجتماعی داشته است و به عنوان ضربه گیر نوسانات اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی کشور شناخته می‌شود. ساختار این «سازمان بین‌النسلی» که قرار است خدمات آن برای فرزندان آینده این کشور هم به یادگار بماند، مبتنی بر «سه جانبه گرایی» است؛ یعنی کارگر، کارفرما و دولت با همکاری هم در شکل‌گیری و هدایت این سازمان نقش دارند. طبیعی است که به دلیل ماهیت فعالیت تامین اجتماعی که با زندگی روزمره مردم سروکار دارد، عده‌ای از خدمات این سازمان راضی و عده‌ای هم ناراضی باشند. این سازمان در طول چند سال اخیر، تحولات زیادی را از سر گذرانده و مدیران مختلفی به خود دیده است. دکتر سیدتقی نوربخش، مدیرعامل فعلی سازمان تامین اجتماعی، فردی است که بیش از 20 سال از عمر مدیریتی‌اش را در بخش‌های مختلف این سازمان گذرانده و با زیر و بم آن آشناست. درباره مشکلات درمانی بیمه‌شده‌ها، اوضاع معیشتی نامساعد بسیاری از بازنشسته‌های این سازمان و دیگر دغدغه‌های بیمه‌شده‌ها با این مسئول به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
مناطق محروم، اولویت درمان
بررسی عملکرد حوزه درمان تامین‌اجتماعی در گفتگو با دکتر مهدی درخشان
سازمان تامین‌اجتماعی از همان سال‌های نخست تاسیس، خدمات درمانی را به ذی‌نفعان خود عرضه می‌کرد. امروز نیز یکی از بزرگ‌ترین انتظارات از این سازمان متوجه بخش درمان و کیفیت خدماتی است که بیمه‌شدگان دریافت می‌کنند. این مسئله را به‌خوبی می‌توان در سال‌های اخیر دریافت. در سال‌هایی که طرح تحول نظام سلامت اجرا شد، سازمان تامین‌اجتماعی در کنار مشارکتی که در این طرح داشت، تحولات بسیاری را از سر گذراند. حتی کار تا آنجا بالا گرفت که در برهه‌هایی زمزمه‌های جدایی بخش درمان تامین‌اجتماعی هم مطرح شد، و زمانی دیگر برای منابع این بخش تعیین تکلیف می‌کردند. در عرصه مدیریت این بخش اما نگاه دیگری حاکم بود. افزایش مراکز درمانی، ارتقای هتلینگ، حذف دفترچه‌ها و... دکتر مهدی درخشان، معاون جدید درمان سازمان تامین‌اجتماعی، در ادامه قدری از این اقدام‌ها و برنامه‌ها می‌گوید.
هنوز بدهکار مردم هستیم!
گفتگو با عبدالرحمن تاج‌الدین، معاون حقوقی و امور مجلس تامین‌اجتماعی
الزام دولت به پرداخت مطالبات انباشته‌شده، تهیه 104 هزار فقره لایحه دفاعیه، حفظ یکپارچگی و جلوگیری از ادغام بخش درمان و... تنها بخش کوچکی از اقداماتی هستند که معاونت حقوقی و امور مجلس سازمان تامین‌اجتماعی در چهار سال گذشته انجام داده است. اقدام‌هایی که زدودن حواشی و گرفتاری‌های دوران هشت‌ساله قبل از سال 92 پای ثابت همه آنها بوده است. حالا و در هفته تامین‌اجتماعی، در شرایطی که عمر دولت یازدهم رو به پایان است، عبدالرحمن تاج‌الدین از کارنامه این سازمان و تلاش‌ها برای بازیابی اعتبار ازدست‌رفته و خدمت‌گزاری بهتر به بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیرانی می‌گوید که انتظاراتشان برحق است و پاسخگویی به آنها الزامی.
طعم شیرین تامین‌اجتماعی
محمدحسن زدا از برنامه‌های تامین‌اجتماعی در ایجاد رضایتمندی می‌گوید:
کمتر کسی است که نداند سازمان تامین‌اجتماعی در سال‌های گذشته بیش از تمام دوره‌های قبلی بر ارائه خدمات به صورت غیرحضوری تمرکز کرده است. پروژه‌هایی زیربنایی مانند دریافت لیست حق‌بیمه، مشاهده سوابق، ابلاغ الکترونیکی احکام، پرونده الکترونیک و... فارغ از کم و کیف نشان از تلاش‌های این سازمان برای سهولت دسترسی و افزایش رضایتمندی است. حالا و در آغاز هفته تامین‌اجتماعی معاون فنی و درآمد سازمان تامین‌اجتماعی می‌گوید آنچه در این سال‌ها انجام شده، مقدمه انقلابی بزرگ‌تر در این سازمان بوده است. انقلابی که محمدحسن زدا آن را حاصل تغییر رویکرد این سازمان به مردم پس از نزدیک به شصت سال می‌داند که تجلی آن بردن خدمات نزد ذی‌نفعان است.
ورود بیمه‌های تکمیلی به بیمارستان‌های تامین اجتماعی/استقرار نظام ارجاع داخلی تا پایان 96
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی در آستانه هفته تامین اجتماعی اعلام کرد:
در آستانه هفته تامین اجتماعی دکتر مهدی درخشان معاون درمان سازمان تامین اجتماعی به همراه مدیرکل درمان غیر مستقیم و معاون برنامه ریزی و نظارت درمان مستقیم، ضمن بازدید از تحریریه خبرگزاری ایسنا، به پرسش های خبرنگاران این رسانه پاسخ گفت.
نقطه امید کارگران را دریابیم
نمایندگان شرکای اجتماعی و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از وضع تامین‌اجتماعی در چهار سال گذشته و آینده می‌گویند
سال‌هاست 19 تا 25 تیرماه به نام هفته تامین‌اجتماعی شناخته می‌شود. هفته‌ای که در آن از دستاوردها و کارهای کرده و نکرده سازمانی مردمی در طول یک سال صحبت می‌شود. آن هم از زبان مقام‌ها، شخصیت‌ها و مسئولانی که یا لباس خدمت‌گزاری این سازمان را بر تن دارند یا در زمره نمایندگان شرکای اجتماعی این سازمان محسوب می‌شوند. اما هفته تامین‌اجتماعی امسال تفاوتی اساسی با سال‌های قبل دارد. از یک‌سو، چهار سال گذشته را پشت سر داریم که این اجازه را می‌دهد به جمع‌بندی و تحلیلی از عملکرد این سازمان دست یابیم، و از جهتی هم دولت دوازدهم تا چندی دیگر بر سر کار می‌آید و طبیعتا انتظارات از او کم نیست. در ادامه سلمان خدادادی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، آرمان خالقی، عضو هیئت‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت، ابوالفضل بیات، رئیس اتحادیه کارگران پیمانی و قراردادی، و حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس بازار کار، تحلیل‌های خود را درباره سازمان تامین‌اجتماعی در این دو بازه زمانی بیان کرده‌اند.
آپاندیس یک فیلم حرفه‌ای با موضوع تأمین اجتماعی
به زودی در سینماهای کشور اکران می شود؛
رضا:"... لیلا خانم ببخشید دست تنگم و چند ماهی است بیکار، اجازه بدهید با دفترچه شما زری را عمل کنند. موافقت با این خواسته سرآغاز دردسرهایی می شود که دو خانواده را از هم می پاشد و ....
صندوق های بازنشستگی اولویت اول دولت دوازدهم باشد
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی:
دکترسیدتقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، در هفته‌ای که گذشت، میهمان روزنامه شرق بود و روبه‌روی خبرنگاران ما نشست تا پرسش‌هایی مختلف را پاسخ دهد. وی از ششم شهریور ماه سال ٩٢ با حکم دکترعلی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت یازدهم، به‌ مدیرعاملی سازمان تأمین اجتماعی منصوب شد. دکترنوربخش قبلا با عناوین قائم‌مقام مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، عضو هیات‌مدیره و معاونت درمان سازمان تأمین اجتماعی فعالیت داشته است. وی همچنین سابقه عضویت در شورای‌عالی نظام‌پزشکی و رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران را در کارنامه کاری خود دارد. پس از دوره پرتنش و پرحاشیه‌ای که این سازمان در دولت احمدی‌نژاد پشت سر گذاشت، آن‌طور‌که خودش پیش ‌از این به «شرق» گفته بود، بلافاصله بعد از آغاز‌ به ‌کار، یکی از اصلی‌ترین اهدافی که در پیش گرفت، ایجاد امنیت اجتماعی و زدودن تشویش و اضطراب از جامعه بود، چراکه نیمی از مردم، بیمه‌شدگان این سازمان هستند؛ با‌این‌حال هنوز هم این سازمان با بخشی از پرونده‌ها و حاشیه‌های به‌جا‌مانده از دولت قبل دست‌به‌گریبان حل مشکل است. در این گفت‌وگو، وی از وضعیت بیمه‌ معدن‌کاران معدن یورت، آخرین وضعیت و شرایط صندوق تأمین اجتماعی، بحث طلب‌های این سازمان، وضعیت پرونده‌های دادگاهی‌شده بابک زنجانی و سعید مرتضوی که سازمان تحت امر او از شاکیان پرونده است، سخن گفت. طبق گفته‌های این مقام مسئول در این گفت‌وگو در شرایط کنونی مهمترین مسئله از نظر او تسویه طلب‌ها برای حل بحران‌های سازمان است.
میم مثل ماما/ دست هایی که مهربانی می کنند
ماما نقش قابل توجهی در ارتقای سلامت جامعه دارد و می تواند با مراقبت از مادران و کودکان حافظ جان آنها باشد.
چتری که فراگیر شد
درباره بیمه شدن دوازده هزار نفر از اصحاب فرهنگ و هنر
در کنار همه کارهایی که دولت‌ها در جهت بسترسازی‌های گوناگون برای تسهیل فعالیت اهالی فرهنگ و هنر انجام می‌دهند، آنهایی که موجب امنیت فکری و آسایش خاطرشان می‌شود بیش از بقیه اهمیت دارند. به همین علت است که همّ و غم دولت یازدهم برای بیمه کردن صاحبان فرهنگ، هنر و رسانه با استقبال گسترده از سوی آنها روبه‌رو شده است. روز دوشنبه با تفاهمنامه‌ای که میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تأمین اجتماعی امضا شد، 12هزار نفر از اصحاب فرهنگ و هنر بیمه شدند؛ به همین دلیل با برخی از اهالی فرهنگ و هنر گفت وگویی از سوی اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی انجام و نظرشان در باب اهمیت این موضوع در حوزه سلامت و اشتغال پرسیده شد که در ادامه می‌خوانید.
بیشتر از سهم قانونی برای درمان کارگران هزینه کرده‌ایم!
اگر آمارهای رسمی را ملاک قرار دهیم، حدود ۱۳ میلیون خانواده کارگری کشور تحت پوشش خدمات سازمان تامین‌اجتماعی هستند و از خدمات درمانی سازمان بهره می‌برند. اعضای این خانواده‌ها به دو شکل درمان مستقیم و درمان غیرمستقیم به خدمات تشخیصی و درمانی تامین‌اجتماعی دسترسی دارند. هرسال هم جمعیت بیشتری از کارگران کشور به خانواده تامین‌اجتماعی می‌پیوندند. سازمان تامین‌اجتماعی به‌عنوان دومین ارائه‌کننده خدمات درمانی و بزرگ‌ترین خریدار خدمات تشخیصی و درمانی، تلاش کرده هر کجا کارگر بیمه‌شده‌ای زندگی می‌کند، دسترسی به خدمات درمانی میسر باشد. حال گاهی این دسترسی به خدمات درمانی از طریق ارائه خدمات مستقیم درمانی در مراکز ملکی است و گاه از طریق خرید خدمت، کارگران از خدمات درمانی تامین‌اجتماعی استفاده می‌کنند. با اجرای طرح تحول سلامت، که از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین طرح اجتماعی دولت یاد می‌شود، صندوق درمان تامین‌اجتماعی به یکباره با افزایش هزینه‌ها مواجه شد، به گونه‌ای که عمده بار اجرای این طرح به دوش سازمان‌های بیمه‌گر افتاد. اگرچه مسئولان وزارت بهداشت طی چند سال اخیر، مدام از تخصیص پیدا نکردن کامل سهم درمان کارگران تامین‌اجتماعی سخن گفته‌اند، اما دکتر محمدعلی همتی، معاون درمان سازمان تامین‌اجتماعی، در گفتگو با آتیه‌نو به‌صراحت این مسئله را رد می‌کند و تاکید دارد بر اساس آمارهای رسمی، اتفاقا سازمان تامین‌اجتماعی در چند سال اخیر خیلی بیشتر از سهم قانونی که باید به درمان کارگران اختصاص می‌داد، در مسیر درمان کارگران هزینه کرده است. به بهانه روز جهانی کارگر با دکترمحمدعلی همتی معاون درمان سازمان تامین اجتماعی درباره آخرین وضعیت درمانی کارگران بیمه تامین‌اجتماعی گفتگو کردیم و از این مقام مسئول این سوال روشن و مشخص را پرسیدیم که در دوره مدیریت جدید تامین‌اجتماعی، چه گام‌هایی برای بهبود سطح ارائه خدمات درمانی به کارگران برداشته شده است؟
رفاه ایرانیان هدفمند می‌شود
احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید: اطلاعات، پیش‌نیاز تحقق نظام چندلایه بیمه‌های اجتماعی است در کارنامه چهارساله دولت یازدهم نوع رهیافت به مسائل اجتماعی، با رهیافت‌های مسائل اقتصادی و سیاسی کاملا متفاوت بوده است. هرچقدر در عالم سیاست، دولت در همه ارکان خود تلاش داشت تلاطم‌های سیاسی را آرام کند و تحریم‌های چندساله و آثار آنها را از نام و چهره کشور بزداید، در حوزه رفاه رویکردها صبورانه‌تر و زیربنایی‌تر بود. پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان ترجمان این رویکرد است. پایگاهی با حدود 50 شاخص ریزودرشت که اطلاعات آن در حوزه‌های مختلف قرار است هم به کار دیگر قوا، سازمان‌ها و نهادها بیاید و هم مقدمه‌ای بر اجرای نظام لایه‌بندی بیمه‌های اجتماعی و برنامه‌ریزی بهتر و ریشه‌کن کردن فقر ساختاری در کشور باشد. نظامی که ذیل قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین‌اجتماعی تعریف ‌شده و امکان پوشش را برای همه افراد در نظام بیمه‌های اجتماعی فراهم می‌کند. حالا پس از 13 سال کار به سرانجام رسیده و آیین‌نامه این نظام تهیه و تدوین شده است و ازقضا پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان مهم‌ترین نقش را در این فرآیند بازی می‌کند. آنقدر مهم که معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تکمیل این پایگاه را از دیگر کارهای دولت در زمینه رفاه اجتماعی مهم‌تر می‌داند و با تعبیر «شناسنامه‌دار کردن افراد» از آن یاد می‌کند. در ادامه، گفتگوی آتیه‌نو با احمد میدری را می‌خوانید که بر لایه اول نظام چندلایه بیمه‌های اجتماعی متمرکز است.
شهادت آرزوی همسرم بود/ جوانان پیرو ولایت فقیه باشند
گفتگو با همسر شهید مدافع حرم فیروز حمیدی زاده؛
شهدای مدافع حرم تربیت‌یافتگان مکتب اهل بیت هستند و این روزها سربازی اهل بیت پاداشی به ارزشمندی شهادت دارد. شهید فیروز حمیدی زاده که نام خود را به عنوان اولین شهید مدافع حرم شهرستان بجنورد به ثبت رسانده است، عشق به اهل بیت را از روضه‌هایی به عاریه دارد که از کودکی پای آنها بزرگ شده بود. چنین عشقی بود که باعث شد او در بهمن ماه سال 94 به شهادت برسد.
شرکت‌های زیان‌ده از «شستا» جدا می‌شوند
ویژگی‌های بودجه تامین اجتماعی در سال ۹۶ در گفتگو با محسن سرخو، عضو هیئت‌مدیره و رئیس کمیته تدوین بودجه این سازمان
امسال هزینه‌های درمان دقیقا مطابق با «نه بیست‌وهفتم» قانونی در بودجه پیش‌بینی شده است. در سال‌های ۹۴ و ۹۵ بیش از سهم «نه بیست‌وهفتم» منابع قانونی هزینه شده که ‏ما از ذخیره‌های سنوات گذشته برای پوشش این هزینه‌ها استفاده کردیم اما سال گذشته ذخایر هم به صفر رسید.
تولد نوزاد 600 گرمی در همدان/ «آرشیدا» به خانه می‌رود
یک نوزاد 650 گرمی به نام «آرشیدا» در همدان متولد شد که پس از 20 روز با کاهش وزن به 400 گرم رسید، امیدی به زنده ماندنش نبود که اکنون با مراقبت در بخش «ان آی سی یو» بیمارستان تامین اجتماعی دو ماهه شده و طبق اعلام پزشکان دو هفته دیگر به جمع خانواده می‌پیوندد.
غفلت نکنیم/ تنها صندوق زنده ایران هستیم
گفتگوی نوروزی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با ویژه نامه اقتصاد مقاومتی روزنامه شرق:
دکتر سید تقی نوربخش، رئیس سازمانی است که به اعتقاد خودش تنها صندوق بازنشستگی زنده ایران است. البته ضریب پایداری صندوق تأمین اجتماعی هم این موضوع را تأیید می‌کند اما تأکید هم دارد که اگر غفلت شود، در بر همان پاشنه خواهد چرخید، یعنی وضعیتی که دیگر صندوق‌های بازنشستگی در ایران به آن گرفتار آمده‌اند. این تفسیر نوربخش و زنهارش از غفلت، شاید تعبیر به‌روزی از مفهوم اقتصاد مقاومتی باشد. گفت‌وگویی پیرامون مفهوم اقتصاد مقاومتی با وی انجام شده که از قضا سری در تأمین اجتماعی دارد و سری دیگر در اقتصاد.
پای منافع بیمه‌شدگان ایستاده‌ایم
گفتگوی نوروزی آتیه‌نو با دکتر سید تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی:
طرح تحول سلامت را باید بزرگ‌ترین طرح اجتماعی دولت دانست که حدود سه سال است انرژی، زمان و منابع سازمان تامین‌اجتماعی را به‌شدت تحت تاثیر خود قرار داده است. کنترل نشدن منابع و مصارف این طرح کلان از سوی متولی اصلی نظام سلامت، درنهایت موجب شد سازمان تامین‌اجتماعی در تامین منابع برای پوشش این طرح دچار مشکل جدی شود. همچنین در شرایطی که تخمین زده می‌شود حجم بدهی‌های دولت به تامین‌اجتماعی بیش از 120 هزار میلیارد تومان است، تاکنون رقم چشمگیری از این بدهی‌ها به این سازمان بیمه‌گر پرداخت نشده است، با این حال حتی روند پرداخت حقوق و مستمری به بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان دچار اختلال نشده است. درعین‌حال می‌توان پیش‌بینی کرد که اگر این شرایط در سال 96 تکرار شود، اوضاع مالی سختی در انتظار تامین‌اجتماعی خواهد بود. در گفتگوی روزهای آخر سال 95 آتیه‌نو با دکتر سید تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی، به این چالش‌ها و مشکلات پیش رو اشاره کردیم، به اینکه سازمان چه تدابیری برای برون‌رفت از دشواری‌های مورد انتظار در سال 96 اندیشیده است؛ دشواری‌هایی که در اغلب موارد از شرایط بیرونی و خارج از مجموعه تامین‌اجتماعی به این سازمان تحمیل می‌شود.
اصلاح سبد سرمایه‌گذاری، استقبال از سرمایه‌های خارجی
قائم‌مقام مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی، از برنامه‌های حوزه اقتصادی این سازمان می‌گوید:
دکتر رضا راعی، قائم‌مقام مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی، معتقد است صندوق‌های بازنشستگی پتانسیل‌های لازم برای شریک شدن با سرمایه‌گذاران خارجی را دارند و تاکید دارد جذب سرمایه‌گذاران خارجی، خون تازه‌ای در پیکره صندوق‌ها تزریق می‌کند و آنها را دوباره به چرخه اقتصاد کشور بازمی‌گرداند. وی که برای بازدید از نمایشگاه «صندوق‌های بازنشستگی، پیشران توسعه ملی» به مصلی تهران آمده بود، در گفتگویی کوتاه با آتیه‌نو از برنامه‌های راهبردی سازمان تامین‌اجتماعی و شستا برای استفاده حداکثری از فضای پسابرجام می‌گوید.
نقطه عطف در رونق اقتصاد کشور
ارزیابی بایزید مردوخی از گردهمایی فعالان اقتصادی صندوقهای بازنشستگی:
بایزید مردوخی، از اقتصاددانان به نام کشور، معتقد است نمایشگاه «صندوقهای بازنشستگی، پیشران توسعه ملی» این پتانسیل را دارد که با برنامه ریزی و استراتژیهای مشخص به نقطه عطفی در خروج از تنگناهای مالی صندوقهای بازنشستگی و رونق اقتصاد کشور برسد. این نمایشگاه با حضور شرکتهای اقتصادی صندوقهای بازنشستگی و سرمایه گذاران داخلی و خارجی برگزار می شود.
هگتا؛ توسعه گردشگری با ایده های نو
در گفتگوی آتیه نو با مدیرعامل هلدینگ «رفاه و گردشگری تامین» عنوان شد:
کافی است بدانیم تعداد گردشگران خارجی که در شش ماهه اول امسال از ایران بازدید کرده اند نسبت به بازه مشابه زمانی سال گذشته 80 درصد افزایش داشته است، تا به ظرفیتهای گردشگری در توسعه اقتصادی کشور ایمان بیاوریم. جمعیت گردشگران خارجی که در سال 1394 از ایران بازدید کرده اند به بیش از 5 میلیون نفر می رسد. در چنین فضایی، نقش مجموعه های پیشران در امر توسعه گردشگری اهمیت می یابد. شرکت «رفاه و گردشگری تامین» از هلدینگهای مهم زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی است که به عنوان بزرگترین هلدینگ گردشگری کشور، با داشتن سرمایه ای برابر با 70 هزار میلیارد ریال اهمیتی دوچندان یافته است. داشتن دو مجموعه عظیم گروه هتلهای هما و همچنین شرکت حمل ونقل ریلی رجا کافی است تا بدانیم چقدر این هلدینگ در توسعه گردشگری کشور می تواند موثر باشد. به مناسبت حضور این مجموعه در نمایشگاه «صندوقهای بازنشستگی، پیشران توسعه ملی» با دکتر غلام حیدر ابراهیمبای سلامی، مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی (هگتا)، گفتگو کردیم تا درباره طرحهای این مجموعه اطلاعات بیشتری کسب کنیم.
اروپایی‌ها خواستار سرمایه‌گذاری در هلدینگ‌ها
مدیرعامل شرکت صنایع عمومی تامین در گفتگو با آتیه نو اعلام کرد:
شستا به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه های اقتصادی کشور با داشتن بیش از 170 شرکت و موسسه طبیعی است که شرکتهای زیرمجموعه خود را دسته بندی و شرکتهای حاضر در رشته های همگون را تحت هلدینگ های مختلف اداره می کند. یکی از این هلدینگها، هلدینگ صنایع عمومی تامین است. مجموعه ای که توانسته رشته های صنایع غذایی، صنایع لوازم خانگی و صنایع را تحت مدیریت خود درآورد. این هلدینگ در نمایشگاه «صندوقهای بازنشستگی پیشران توسعه ملی» در مصلی تهران حضور خواهد داشت. در این راستا با دکتر سید هادی حسینی، مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت صنایع عمومی تامین، گفتگو می کنیم.
پسابرجام صندوقها؛ رشد سرمایه گذاری به سود بیمه شدگان
بررسی دستاوردها و چالشهای سرمایه گذاری در صندوقهای بازنشستگی به بهانه آغاز نمایشگاه «صندوقهای بازنشستگی، پیشران توسعه ملی»
در یکی دو دهه گذشته صندوقهای بازنشستگی به یکی از بزرگترین بازیگران بین المللی تبدیل شده اند که دارایی های آنها روزبه روز در حال افزایش بوده است. آمارها نشان می دهد ارزش دارایی تحت مدیریت 30 صندوق بازنشستگی بزرگ جهان حدود 4/15 هزار میلیارد دلار است که عمده آنها (3/42 درصد) نیز در منطقه آمریکای شمالی واقع شده اند. در میان هفت کشور توسعه یافته، نسبت دارایی های تحت مدیریت صندوقها به تولید ناخالص ملی در سه کشور سوئیس، هلند و استرالیا بیش از صد درصد است. این عدد در میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی به 84 درصد میرسد و در کشورهای درحال توسعه روی مرز 25 درصد است. نسبت ارزش داراییهای صندوقهای بازنشستگی به تولید ناخالص داخلی در 16 کشور دارای بزرگترین صندوقهای بازنشستگی حدود 4/84 درصد برآورد شده که این میزان برای کشورهای درحال توسعه با اینکه اختلاف فاحشی با کشورهای گروه اول دارد اما افزایش را نشان میدهد. در ایران مطابق آخرین برآوردها ارزش کل صندوقهای بازنشستگی به حدود 35 درصد تولید ناخالص ملی است. چنین اعداد و ارقامی علاوه بر اینکه جهت گیریهای مدیریت صندوقها در نحوه تخصیص منابع را نشان میدهد، در عین حال بیانگر تفاوت در خط مشی های سرمایه گذاری صندوقها هم هست. مسئله ای که از قرار معلوم نمایشگاه «صندوقهای بازنشستگی، پیشران توسعه ملی» هم جهت گیری خود را براساس آن تعریف کرده است، نمایشگاهی که به همت معاونت اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور چهار صندوق بزرگ بازنشستگی کشوری، سازمان تامیناجتماعی، صندوق بازنشستگی فولاد و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از امروز تا ۲۶ بهمن در محل مصلی تهران برگزار می شود. حجتالله میرزایی، معاون اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر این نمایشگاه، اعلام کرده 20 هلدینگ تخصصی با بیش از 400 شرکت زیرمجموعه صندوقها در 12 صنعت مهم کشور در این گردهمایی بزرگ حضور دارند و آنطور که ولی الله افخمی راد، معاون اقتصادی و اجتماعی سازمان تامیناجتماعی و محمدحسن پیوندی، مدیرعامل هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) در ادامه می گویند آتیه خوبی برای صندوقها رقم خواهد زد.
گزارش فیسبوکی استاندار بوشهر از سفر دکتر نوربخش
مصطفی سالاری استاندار بوشهر، در آخرین گزارش فیسبوکی خود دستاوردهای سفر دکتر نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به این استان را تشریح کرده است.
در تکاپوی فرهنگ‌سازی و سه‌جانبه‌گرایی واقعی
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی از الزامات مشارکت واقعی شرکای‌اجتماعی می‌گوید:
نیمه ‌دوم سال 1392هنگامی‌که تیم مدیریتی منتخب دولت تدبیر و امید، سکان هدایت سازمان تامین‌اجتماعی به‌عنوان مهم‌ترین سازمان اقتصادی و اجتماعی کشور را در دست گرفت، یکی از نخستین تصمیمات دکتر سیدتقی نوربخش مدیرعامل این سازمان، احیای معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان بود که در کنار تصمیماتی دیگر چون بازگشایی موسسه عالی پژوهش تامین‌اجتماعی، نشان از توجه ویژه تیم جدید مدیریت سازمان به مقوله تحقیق و پژوهش و نیز فرهنگ‌سازی داشت. اندکی پس از اعلام تصمیم مدیریت سازمان تامین‌اجتماعی برای احیای معاونت فرهنگی و اجتماعی، دکتر منصور اعتصامی که دارای دکتری علوم اقتصادی در سه گرایش توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی، اقتصاد منابع و اقتصاد پولی است، به عنوان معاون فرهنگی و اجتماعی این سازمان انتخاب و معرفی شد. در طول بیش از سه سالی که از احیای این معاونت می‌گذرد، سازماندهی نظام تعامل و ارتباط با شرکای اجتماعی و برگزاری جلسات و نشست‌های مختلف با مسئولان تشکل‌های صنفی کارگری، کارفرمایی و بازنشستگان، از جمله مهم‌ترین راهبردهای مورد توجه این معاونت بوده است. تلاش برای وارد کردن مفاهیم بیمه اجتماعی و تامین‌اجتماعی به کتاب های درسی و دانشگاهی و ترویج و نهادینه سازی این مفاهیم در نظام آموزش کشور از دیگر رویکردهای اصلی این معاونت بوده است. برای اطلاع از دستاوردها، جهت‌گیری‌ها، برنامه‌ها و تلاش‌های این معاونت، گفت و گویی با دکتر منصور اعتصامی داشتیم. اعتصامی معتقد است به رغم تعهد مدیریت ارشد سازمان تامین‌اجتماعی به تقویت سه‌جانبه‌گرایی و فراهم ساختن بسترهای مورد نیاز برای مشارکت واقعی شرکای اجتماعی در نظام تصمیم‌سازی این سازمان، هنوز توفیق کامل در این زمینه حاصل نشده است. اعتصامی صریح‌اللهجه است و از انتقاد استقبال می‌کند و معتقد است استمرار، تکرار و تعهد همه اجزای سازمان به مولفه‌های سرمایه اجتماعی، تنها راه تقویت سرمایه اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی و نهادینه شدن فرهنگ تکریم ارباب‌رجوع و مدارا و برخورد مناسب با مردم است.
بخشودگی جرایم بیمه‌ای، حمایت عملی ازاقتصاد مقاومتی
آتیه‌نو از جزئیات قانون بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه‌ای و استقبال کارفرمایان از آن گزارش می‌دهد
دولت یازدهم برای خروج بنگاه‌ها از رکود، طرح‌های مختلفی ارائه کرده است. از سویی برای خروج صنعت مسکن از رکود، تسهیلات متعدد و متنوعی در حوزه خرید و ساخت بنیان گذاشته است و از سوی دیگر وزارت صنعت، معدن و تجارت در کارگروه رفع موانع تولید، در حال پرداخت 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات به 7500 بنگاه تولیدی است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی نیز در این میان یک قانون امتحان‌پس‌داده را دوباره به تصویب رسانده تا به بنگاه‌های مشکل‌دار یا بدهکار کمک کرده باشد. قانون بخشودگی جرائم دیرکرد بیمه‌ای کارفرمایان جدیدترین اقدامی است که این وزارتخانه برای کمک به بنگاه‌های اقتصادی اجرا کرده است. قانونی که به موجب آن 50 تا 100 درصد جرائم مربوط به دیرکرد در پرداخت حق‌بیمه کارکنان توسط کارفرمایان بخشیده می‌شود. در گزارش پیش رو، آتیه‌نو تلاش کرده جزئیات این قانون را منتشر و نظرات مخالف و موافق آن را مطرح کند.
افتتاح آنژیو گرافی قلب و ام آر آی در بیمارستان تامین اجتماعی پیامبر اعظم(ص) کرمان در دهه فجر امسال
بیمارستان تامین اجتماعی پیامبر اعظم(ص) کرمان یک مرکز درمانی مورد اقبال و اعتماد مردم استان که از راههای دور و نزدیک پذیرای بیماران است. در سال 94 بیش از 25 هزار نفر در بیمارستان تامین اجتماعی پیامبر اعظم(ص) کرمان بستری شده اند و 12 هزار نفر مورد عمل جراحی قرار گرفته اند و بیش از 500هزار نفر نیز خدمات سرپایی درمانی را دریافت کرده اند. تعداد زایمان های انجام شده در بیمارستان نیز بیش از 4 هزار مورد بوده است. به جهت معرفی بیشتر این مرکز درمانی تامین اجتماعی، گفتگویی با سرپرست این بیمارستان انجام شده که در ادامه آن را می خوانید:
مشمولان بخشودگی جرائم بیمه‌ای، بیشتر شدند
بازتاب اقدام سازمان تامین‌اجتماعی در بخشودگی جریمه کارفرمایان خوش‌حساب
حمایت از بخش تولید و تشویق کارفرمایان برای گسترش فعالیت‌هایشان، از نظر کارشناسان اقتصادی یکی از مهم‌ترین راهکارهایی است که باید در دستور کار همه نهادها و سازمان‌های کشور قرار بگیرد تا با به حرکت درآمدن چرخ‌های تولیدی، فراهم شدن زمینه‌های لازم برای حرکت در مسیر رشد و شکوفایی اقتصادی کشورمان را شاهد باشیم. در سال‌های گذشته فشار ناشی از تحریم‌های بین‌المللی و سخت‌تر شدن دسترسی تولیدکنندگان به ماشین‌آلات و فناوری‌های روز و مواد اولیه از یک‌سو و افزایش تنگناهای مالی از سوی دیگر، قدرت تولید کشور را به‌شدت تضعیف کرده بود و شاهد تعطیلی بیش از 2 هزار بنگاه صنعتی بزرگ و کوچک در کشور بودیم. یکی از سیاست‌های اساسی دولت یازدهم از زمان روی کار آمدن رفع مشکلات ریزودرشت پیش پای تولیدکنندگان بوده و هست و با گشایش‌های انجام‌شده در صحنه‌های بین‌المللی به اذعان بسیاری از کارشناسان و فعالان صنعتی و خدماتی و همچنین ارزیابی نهادهای بین‌المللی فضای کسب‌وکار کشور، روند بهبودی را در پیش گرفته است. در چنین شرایطی به باور کارشناسان اقتصادی، در دستور کار قرار گرفتن حمایت‌های تشویقی از سوی سازمان‌های مختلف می‌تواند به این روند بهبودی سرعت بدهد و اقدام اخیر سازمان تامین‌اجتماعی در راستای بخشودگی جرائم کارفرمایان ازجمله این حمایت‌های سازنده به حساب می‌آید. یکی از گلایه‌های صنعتگران و کارفرمایان در سال‌های اخیر فشارهایی بوده که از ناحیه افزایش جرائم و بدهی‌هایشان متحمل می‌شوند، چه در مورد جرائم دیرکرد وام‌های بانکی، که با توجه به شرایط گذشته از عهده پرداختش برنیامده بودند، و چه جرائمی مانند بدهی به سازمان‌هایی مانند سازمان تامین‌اجتماعی. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که در شرایط این‌چنینی حمایت‌های تشویقی سازمان‌ها می‌تواند انگیزه کارفرمایان را برای بازگشت به روال تولید و تحرک بیشتر افزایش دهد.
تدریس مفاهیم تامین اجتماعی در مدارس و دانشگاه‌ها
تصویب سه درس دانشگاهی مرتبط با تامین‌اجتماعی در شورای عالی انقلاب فرهنگی
تصویب درس «اصول و مبانی بیمه و تامین‌اجتماعی» در کارگروه تحول علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، تحولی در ترویج مفاهیم بیمه و تامین‌اجتماعی است
همه با هم برای استقلال و تقویت تامین اجتماعی
میزگرد فعالان کارگری، کارفرمایی و بازنشستگی
لایحه برنامه ششم توسعه که به مجلس رفت، خیلی‌ها منتظر بودند وعده‌ و وعیدهای سیاست‌گذاران مبنی بر رسیدگی به مسئله نام‌آشنای «بحران صندوق‌های بازنشستگی» در رأس برنامه پنج‌ساله قرار بگیرد. اصلاحات پارامتریک و مشخصا افرایش سن بازنشستگی و تدبیر راه‌حلی برای بازپرداخت دیون انباشت‌شده تامین‌اجتماعی ازجمله مهم‌ترین سرفصل‌هایی بود که توقع گنجاندن آن‌ها در لایحه برنامه از سازمان برنامه‌وبودجه می‌رفت. لایحه‌ای که در شکل و فرمش آنقدر متفاوت بود که بارها و بارها میان دولت و مجلس در گردش بود. رفت‌وبرگشت‌هایی که انتظارها را هم بی‌پاسخ گذاشت. دولت که در برآورده کردن خواسته‌های نمایندگان برای اعمال اصلاحات در لایحه تقدیمی عاجز ماند، این نمایندگان مردم در کمیسیون تلفیق بودند که ابتکار عمل را در دست گرفتند و «به‌ جای» دولت، لایحه‌ای جدید نوشتند. لایحه‌ای با 110 ماده اضافه‌شده به متن پیشنهادی دولت بدون قید اولویت بحران صندوق‌ها و تغییرات اساسی در برخی دیگر از حوزه‌ها. با این حال در پاره‌ای از مواد و بندهای این لایحه احکامی در مورد سازمان تامین‌اجتماعی هم به چشم می‌خورد. کمیسیون تلفیق با وجود مخالفت دولت در ماده 13 این لایحه، دولت را مکلف کرده بدهی‌های خود به تامین‌اجتماعی را طی پنج سال آینده پرداخت کند و از آن‌سو نیز تامین‌اجتماعی موظف شده همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را اجرایی کند. همزمان، دولت در لایحه بودجه سال آینده کشور، که آن نیز در نوبت بررسی نمایندگان است، تبصره‌ای نسبتا جدید آورده که مایه تعجب و نگرانی برخی ازجمله سازمان تامین‌اجتماعی شده است. در بند «ج» تبصره 21 این لایحه، تمامی دستگاه‌های اجرایی خارج از شمول قانون محاسبات عمومی دارای درآمد موظف شده‌اند تمامی اقدامات مالی خود را از طریق حساب‌های مفتوح‌شده در خزانه‌داری کل کشور انجام دهند. معنایی که از این بند مستفاد می‌شود این است که این دستگاه‌ها باید درآمدهای خود را به حساب دولت واریز کنند و دولت در خصوص هزینه‌کرد آن‌ها تصمیم‌گیرنده نهایی باشد. به گمان خیلی‌ها تفسیر به رأی نمایندگان از این تبصره ممکن است سازمان تامین‌اجتماعی را نیز شامل شود و این نهاد غیردولتی را مجبور به واریز درآمدهای خود به حساب دولت کند. منتقدان می‌گویند قید درآمد بر منابع تامین‌اجتماعی درست نیست و دولت نمی‌تواند مدعی مدیریت بر حق‌بیمه‌های دریافتی تامین‌اجتماعی باشد و هشدار می‌دهند اگر این اتفاق بیفتد، سازمان تامین‌اجتماعی عملا استقلال مالی خود را از دست می‌دهد و این موضوع با روح قوانین بالادستی مانند برخی مواد قانون اساسی و قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین‌اجتماعی در تضاد است. عده‌ای حتی پا را فراتر گذاشته و این ظن را مطرح می‌کنند که با واگذار شدن اختیار تقسیم منابع تامین‌اجتماعی تضمینی وجود ندارد دولت به‌درستی این کار را انجام دهد. نگرانی فعالان حوزه رفاه اجتماعی و جامعه کارگری به همین موارد خلاصه نمی‌شود. منتقدانی نیز هستند که می‌گویند این بند از تبصره با اهداف سیاسی در لایحه برنامه گنجانده شده و درواقع چیزی جز تغییر در ادبیات طرح تجمیع بیمه‌ها و ادغام بخش درمان سازمان تامین‌اجتماعی در وزارت بهداشت نیست. موضوعی که پیش‌تر کمیسیون تلفیق با این استدلال که ادغام ناقض اصل استقلال تامین‌اجتماعی است، از تاییدش خودداری کرده بود. به هر روی دو سند راهبردی و دخل‌وخرج کشور این روزها محل مناقشات فراوانی است. هرچند این روزها نمایندگان موافق و مخالف در صحن علنی به بررسی دقیق‌تر مواد، بندها و تبصره‌های برنامه‌های دولت برای پنج سال آینده کشور مشغول‌اند و با برخی شروط، با کلیات ماده 13 لایحه برنامه موافقت کرده‌اند، با این حال نگرانی‌های جامعه کارگری کماکان به قوت خود باقی است. نگرانی‌هایی که میهمانان ما در میزگرد پیش‌ رو نیز بسیار از آن گفتند. آتیه‌نو این نگرانی‌ها و همین‌طور سایر دغدغه‌ها، ابهامات و سوال‌ها در رابطه با موضوعات مورد بحث را با نمایندگانی از شرکای اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی در میان گذاشت؛ در ادامه مشروح گفت‌وگو با حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، غلامرضا عباسی، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران، حمیدرضا سیفی، عضو هیئت‌مدیره کانون عالی انجمن‌های کارفرمایی ایران و علی‌اصغر بیات، رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته کشور، از نظرتان می‌گذرد.
بیمارستان تامین اجتماعی امام علی (ع) تنها مرکز درمانی بستری در شهرستان زرند
گفتگو: پیمان شهامت
بیمارستان تامین اجتماعی امام علی (ع) زرند از بیمارستانهای ملکی سازمان در استان کرمان است. بیمارستان تامین اجتماعی شهرستان زرند از سال 1374 فعالیت خود را آغاز کرده است. این بیمارستان اکنون با دارا بودن بیش از 350 نفر نیروی انسانی و 160 تخت فعال در خدمت بیمه شدگان این شهرستان است. زلزله های مکرر در زرند و عدم امکان خدمات بستری در بیمارستان سینای این شهر، بیمارستان امام علی (ع) زرند را به تنها مرکز خدمات درمانی بستری در این شهرستان مبدل کرده است. به جهت آشنایی بیشتر بیمه شدگان، گفتگویی را با رئیس بیمارستان تامین اجتماعی امام علی (ع) زرند انجام گرفت که ما حصل آن در ذیل آمده است.
دیابت؛ بیماری هزار چهره
کنترل دیابت، یک هنر است که هم پزشک و هم بیمار، باید از چنین هنری برخوردار باشند. هرساله روز جهانی دیابت همزمان با سالروز تولد دکتر فردریک بانتینگ در ۱۴ نوامبر مطابق با۲۳ آبان ماه برگزار می شود. پزشکی که با همکاری دکتر چارلز بست، موفق به کشف انسولین شد و این روز بعنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است. دیابت، یک بیماری هزار چهره است و در هر مریضی به شکلی ظاهر می‌شود از اینرو نمی‌توان برای تمام بیماران دیابتی، یک نسخه واحد پیچید و یک دستورالعمل واحد تدوین نمود. از طرف دیگر، دیابت، یک بیماری شایع، پرعارضه، مزمن و صعب‌العلاج است. اگر در این چند واژه دقت کنید، خواهید یافت که دیابت چه دامنه‌ وسیعی دارد. دیابت می‌تواند دارای چهره‌ای خشن یا ملایم باشد. برخورد ما با دیابت نیز متناسب با شدت و ضعف این بیماری است، مثلا بیمار دیابتی که در آستانه ی قطع عضو است، با بیماری که با مصرف یک قرص در روز بیماری خود را کنترل می کند، فرق دارد. هفته دیابت(22 الی 28 آبان ماه)، بهانه ای شد تا با دکتر فرهاد مشایخ بخشی قوق تخصص غدد و متابولیسم و مسئول کلینیک غدد بیمارستان منطقه ای ولی عصر(عج) شهرستان قائمشهر به گفتگو بنشینیم.

Page Generated in 9/3864 sec